ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019

Την Τετάρτη 27 Νοέμβρη οι μαθητές/τριες των τάξεων Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ», ένα κλασικό έργο, του Κάρολου Ντίκενς. Ένα έργο αρκετά επίκαιρο και στις μέρες μας. Και σήμερα παιδιά ζουν σε συνθήκες ακραίας φτώχειας και στερούνται βασικές ανάγκες.

Λίγα λόγια για την υπόθεση του έργου: Ο Όλιβερ Τουίστ είναι ένα ορφανό αγόρι που ζει σε ίδρυμα. Η σκληρότητα και οι δύσκολες συνθήκες τον αναγκάζουν να αναζητήσει μια καλύτερη τύχη στους δρόμους του Λονδίνου. Εκεί γνωρίζει τον αρχηγό μιας συμμορίας ληστών, που θέλει να τον εκμεταλλευτεί. Στην πρώτη του κλοπή, όμως, θα γνωρίσει τον κύριο Μπράνλοου και η ζωή του θα αλλάξει για πάντα…..

Το έργο σε πολλά σημεία λίγο σκληρό, βαθιά συγκινητικό, κωμικό και με έντονο σασπένς. Όπως είναι και η ίδια η ζωή, που μέσα από τα καλά και τα κακά της, μας ξεδιπλώνει τη μαγεία της και μας φέρνει κάθε φορά ένα βήμα πιο κοντά στην αγάπη και στην αγκαλιά. Μια αγκαλιά που μας ψιθυρίζει γλυκά: «Κράτα γερά. Όλα θα πάνε καλά.». Μια αγκαλιά που, όπως κι ο μικρός Όλιβερ, όλοι βαθιά μέσα μας επιζητούμε.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την παράσταση.