ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019

Τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019 επισκεφθήκαμε το ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ. Η επίσκεψη στόχευε στην ευαισθητοποίηση μαθητών και μαθητριών και στην ανάπτυξη αισθήματος ενσυναίσθησης ως προς την Τρίτη ηλικία.

Αρχικά, η κα Γιαννακούλα Κωνσταντία, Κοινωνική λειτουργός του Γηροκομείου, μας καλωσόρισε και στη συνέχεια η διευθύντρια του σχολείου κα Σκόμπα Μαρία μίλησε για το στόχο της επίσκεψης μας στο χώρο και έκανε μικρή αναφορά στο ιστορικό του Σχολείου και στον τρόπο λειτουργίας του.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια υπό τη διδασκαλία της εκπαιδευτικού Μουσικής κας Αντωνίας Μίχου.

Τέλος, μας περίμενε ευχάριστη έκπληξη εφ’ όσον μεταξύ των φιλοξενουμένων στο Γηροκομείο βρισκόταν και ο κ. Γ. Ρώτας αδελφός του αξέχαστου ηθοποιού Στάθη Ψάλτη, ο οποίος τραγούδησε ένα αγαπημένο τραγούδι του Αττίκ.

Η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα συγκινητική καθώς, εκπαιδευτικοί και παιδιά βρέθηκαν κοντά σε ανθρώπους που βρίσκονται στη δύση της ζωής τους και έχουν ανάγκη από «μία ζεστή κουβέντα» και «μία θερμή αγκαλιά».

Φεύγοντας από το ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ αφήσαμε μία χριστουγεννιάτικη αφίσα, δημιουργία των παιδιών, η οποία έγινε υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Εικαστικών κας Καλλιρρόης Μαρούδα.

Τα φετινά Χριστούγεννα θα είναι λίγο διαφορετικά από τα προηγούμενα διότι στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι υποσχεθήκαμε ότι θα βρίσκεται «έστω και νοερά» κάποιος από τους γέροντες και τις γερόντισσες που συναντήσαμε.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την επίσκεψη στο ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ.