ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΣΤΗ Β΄ ΤΑΞΗ

Διδακτικό έτος:2019-2020

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης, έχοντας τη στήριξη και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κας ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ασχολήθηκαν φέτος με την φιλαναγνωσία και την βιβλιοπαρουσίαση. Καθένας και καθεμία επέλεξε από ένα βιβλίο παιδικής λογοτεχνίας το οποίο, αφού το διάβασε, το παρουσίασε στο σύνολο των παιδιών της τάξης.

Η βιβλιοπαρουσίαση μετατράπηκε σε παιγνίδι γιατί κάθε μαθητής και μαθήτρια υποδυόταν την εκπαιδευτικό της τάξης, ενημέρωνε τα παιδιά για την υπόθεση του βιβλίου και τους συντελεστές της έκδοσής του και έθετε εργασίες, ερωτήσεις στα παιδιά σχετικά με το περιεχόμενό του.

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικός απόλαυσαν τις βιβλιοπαρουσιάσεις γιατί κάθε μία ήταν ξεχωριστή και επιφύλασσε σε όλους μικρές εκπλήξεις.