Μια πολύ ωραία δράση πραγματοποίησε το κίνημα  Save Your Hood στο σχολείο μας στις 9 Δεκεμβρίου 2021.

Οι εμπνευστές του κινήματος Save Your Hood επισκέφτηκαν το σχολείο μας και με κατάλληλες βιωματικές δράσεις ευαισθητοποίησαν τα παιδιά στο θέμα της ρύπανσης των περιβαλλόντων χώρων ως αποτέλεσμα των κακών μας συνηθειών.

Έπειτα, οι υπόλοιπες εξίσου βιωματικές προσεγγίσεις περιλαμβάνουν: ευαισθητοποίηση σχετικά με την μείωση των απορριμμάτων μας, την επαναχρησιμοποίηση με δημιουργικούς τρόπους, συλλογικές δράσεις συμβολικού καθαρισμού και δημιουργία δημιουργικών σημάνσεων αποτροπής ρύπανσης, ανακύκλωση ως μέσο εξοικείωσης με τα υλικά που μας περιβάλλουν καθημερινά.

Μαθαίνουμε στα παιδιά να ενοχλούνται από τις κακές συνήθειες των μεγάλων και να το εκφράζουν δυναμικά!