Στο πλαίσιο των στόχων του σχολείου για την προαγωγή του εθελοντισμού, του πνεύματος αλληλεγγύης, αλλά και των εργαστηρίων δεξιοτήτων για την καλλιέργεια της αλληλεγγύης και της ευαισθητοποίησης των παιδιών, άρχισε να εκπονείται η δράση «Απλώνω ευτυχία – Δυναμώνω τη Φλόγα της καρδιάς». Συγκεντρώσαμε, λοιπόν , παλιές λευκές φανέλες , στις οποίες τα παιδιά αποτύπωσαν με λέξεις ή σχέδια τι αποτελεί για το καθένα ευτυχία και την Παρασκευή, 1/3/2024 απλώσαμε στην αυλή του σχολείου τη «μπουγάδα της ευτυχίας» με στόχο να συνδράμουμε στο να ανάψει μέσα σε όσους δουν τις φανέλες το φως που θα τους βοηθήσει να διακρίνουν ότι η ευτυχία είναι στα απλά και καθημερινά της ζωής . Σε αυτά που βρίσκονται γύρω μας – κοντά μας. Μέσα από τις φανέλες μας θα δώσουμε ιδέες για το που μπορεί να βρει κανείς την Ευτυχία. . Στόχος μας είναι να μαζευτούν πολλές δεκάδες, εκατοντάδες, χιλιάδες που θα ανάψουν αυτή τη φλόγα.

Το τελευταίο μέρος της δράσης, έχει να κάνει με το πώς εμείς που γνωρίζουμε τι είναι ευτυχία, μπορούμε να συμβάλλουμε στο να νιώσουν ευτυχία άνθρωποι που περνούν δύσκολα. Παιδιά και ενήλικες θα μαζέψουμε χρήματα που θα συμβάλουν στην ενίσχυση του Συλλόγου Γονέων με Νεοπλασματική ασθένεια ΦΛΟΓΑ!