Την Τρίτη 11 Οκτωβρίου  2016, το σχολείο μας γιόρτασε την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με την καθολική συμμετοχή του μαθητικού και διδακτικού δυναμικού, σε ποικίλες δραστηριότητες και δράσεις, τόσο αθλητικές όσο και καλλιτεχνικές.

Έχοντας ως στόχο το θεματικό άξονα «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και τον φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός-Δικαίωμα για όλους», η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής διοργάνωσε παιδαγωγικά παιχνίδια και αθλοπαιδιές, στο πνεύμα του «ευ αγωνίζεσθαι», για όλους τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου, με τις Α΄ και Β΄ τάξεις να συμμετέχουν σε μουσικοχορευτικά δρώμενα και σκυταλοδρομίες, τα τμήματα Γ1΄ και Γ2΄ να παίρνουν μέρος σε αγώνες ταχύτητας και παιδαγωγικά παιχνίδια με στεφάνια, τα δύο τμήματα της Δ΄ τάξης να αγωνίζονται στη χειροσφαίριση και την διελκυστίνδα, ενώ οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις να πραγματοποιούν αγώνες καλαθοσφαίρισης και επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Επιπρόσθετα, κάθε τάξη με τον/την εκπαιδευτικό της αλλά και τους/τις εκπαιδευτικούς των ξένων γλωσσών, του τμήματος ένταξης και του ολοήμερου, εμπλούτισε τις δράσεις με εικαστικές δημιουργίες (πανό, αφίσες, κολάζ), κατασκευές (αθλητικών ταυτοτήτων, αθλητικών μεταλλίων, κότινων, κ. ά.), ζωγραφική, μουσική, ανάγνωση παραμυθιών και βιντεοπροβολές.

Στο τέλος της ημέρας, όλο το σχολείο, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί σχημάτισαν τον κύκλο του αθλητισμού και ακούστηκαν συνθήματα σχετικά με τον θεματικό άξονα.