5 Δεκεμβρίου 2016

Έφτασε ο Δεκέμβριος, ο μήνας των Χριστουγέννων και το σχολείο μας συμμετέχει στις Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του Δήμου της Αθήνας με το στολισμό δένδρων στη Φωκίωνος Νέγρη. Πρόκειται για μία πρωτοβουλία της 6ης Δημοτικής κοινότητας η οποία άρχισε πριν ένα χρόνο και συνεχίζεται και φέτος. Στόχος της είναι η αναβίωση της παλιάς γειτονιάς και η επαφή των παιδιών με χώρους εκτός των σχολικών ορίων, τους οποίους μπορούν να υιοθετήσουν φιλοτεχνώντας τους. Η πρόεδρος της Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αθηναίων κα Μεγαλοοικονόμου καθώς και η Πρόεδρος του 6ου Δημοτικού Διαμερίσματος κα Ζωντήρου εμπνεύστηκαν στηρίζουν την προσπάθεια αυτή. Στη Φωκίωνος μας περίμενε ο κος Βογιατζής, ιδιοκτήτης της καφετέριας ?mistral? και η ιδιοκτήτης της μπυραρίας ?beer tales?, οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα φιλικοί και, με το πέρας του στολισμού, μας κέρασαν πορτοκαλάδες και κρουασάν.

Ας έρθουμε όμως στη δράση των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας! Πριν από μερικές εβδομάδες άρχισαν οι εργασίες χριστουγεννιάτικων κατασκευών, στις οποίες συμμετείχαν οι Α΄, Δ1΄, Δ2΄ και ΣΤ΄ τάξεις. Μαρκαδόροι, πινέλα και μπογιές, χαρτόνια και ψαλίδια αποτέλεσαν τα εργαλεία δημιουργίας για τους μικρούς μαθητές και μαθήτριες υπό την καθοδήγηση πάντα των εκπαιδευτικών τους, της κας Αγγέλικας, κας Δήμητρας, της κας Χριστίνας και του κου Βασίλη. Κόλλες και πλαστικοποιητές έδωσαν ζωντάνια στα δημιουργήματα των παιδιών! Και να, που έφτασε η Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016, όπου μετά το πρωινό κουδούνι συγκεντρωθήκαμε δάσκαλοι και παιδιά, με τη συνοδεία γονέων και κατηφορίσαμε προς τη Φωκίωνος Νέγρη. Γνωρίζαμε εκ των προτέρων το χώρο και τα δένδρα που θα στολίζαμε χριστουγεννιάτικα και το μόνο που απέμενε ήταν παιδιά και εκπαιδευτικοί να δώσουν με την παρουσία τους τη ζωντάνια στην παλιά Κυψελιώτικη γειτονιά. Χιονάνθρωποι, αστέρια, μπαλίτσες και καραμέλες στολίζουν πλέον τα δένδρα στη Φωκίωνος και καλωσορίζουν τα Χριστούγεννα με το φύσημα του αγέρα.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΦΩΚΙΩΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 45Ο ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ