3 Δεκεμβρίου 2017

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία υπερασπιζόμενη τα δικαιώματα των ΑμεΑ, αλλά και την ανάγκη για ένταξη και συμμετοχή αυτών σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής.

Σε μια προσπάθεια ευθυγράμμισης με αυτή τη λογική, το ΥΠΠΕΘ κάλεσε τις σχολικές μονάδες να προβούν την εν λόγω μέρα σε δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών. Στο πλαίσιο αυτό η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κα Αγγελή Ιωάννα και η εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής Ασημακοπούλου Λάουρα οργάνωσαν δραστηριότητες προβληματισμού και ευαισθητοποίησης της μαθητικής μας κοινότητας προκειμένου να καλλιεργηθεί ενδοσχολικά ένα κλίμα αλληλεγγύης και αλληλοαποδοχής.

Συγκεκριμένα:

• στη Φυσική Αγωγή οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξη έπαιξαν διάφορα παραδοσιακά παιχνίδια, όπως τυφλόμυγα, παπουτσοδρομίες κ.ά. Οι μαθητές/τριες των Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων έπαιξαν ποδόσφαιρο τυφλών, ενώ οι Ε΄ και Στ΄ τάξεις συμμετείχαν σε αγώνες καλαθοσφαίρισης σε αναπηρικά αμαξίδια Αθλητών με κινητική αναπηρία στα κάτω άκρα.

Επιπλέον, όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες του σχολείου παρακολούθησαν την βραβευμένη ταινία μικρού μήκους «Cuerdas» (Χορδές ή Το σκοινί), του Ισπανού σκηνοθέτη Pedro Solis, η οποία μάλιστα απέσπασε βραβείο «Goya» ως καλύτερη μικρού μήκους ταινία κινουμένων σχεδίων. Η ταινία πραγματεύεται την τρυφερότητα και τη φιλία ανάμεσα σε δύο παιδιά, ένα εκ των οποίων πάσχει από εγκεφαλική παράλυση.

• στη Θεατρική Αγωγή οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ? τάξης έκαναν διαδραστικές ασκήσεις με στόχο να βιώσουν την αναπηρία της τυφλότητας και των κινητικών προβλημάτων.

Με την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων, τα παιδιά προέβησαν σε κατάθεση συναισθημάτων και εντυπώσεων.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς