Σας ενημερώνουμε ότι το ΜΚΗΛ ανανεώνει τα εκπαιδευτικά του προγράμματα για τη σχολική χρονιά 2017-2018.

Τα προγράμματα εμπλουτίζονται με την ενεργή λειτουργία δυο Ζωντανών Εργαστηρίων Καλλιτεχνών επίδειξης, συντήρησης και δημιουργίας κοσμημάτων

που εγκαινιάστηκαν για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό Μουσείο,με τη δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.

Οι Επιμελητές του ΜΚΗΛ, με την καθοδήγηση των Καλλιτεχνών, διαμορφώνουν νέα εκπαιδευτικά προγράμματα

που θα συνεχίσουν να ιστορούν την τέχνη μέσα από το κόσμημα,αλλά με την πλήρη συμμετοχή των ζωντανών εργαστηρίων.

Οι εκπαιδευτικές μας δράσεις περιλαμβάνουν βιωματικά προγράμματα, σεμινάρια, διαλέξεις, ξεναγήσεις, ειδικά προγράμματα για Α.Μ.Ε.Α. και κοινωνικά ευπαθείς ομάδες,

καθώς και προγράμματα για επιστημονική έρευνα και σεμινάρια προγραμμάτων ανταλλαγής γνώσεων καλλιτεχνών και εκπαιδευτικών.

Η αναλυτική περιγραφή των προγραμμάτων θα σας αποσταλεί το Σεπτέμβρη, ωστόσο, σας καλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας εγκαίρως για επιπλέον ενημέρωση και κρατήσεις.

Επισυνάπτουμε περισσότερες πληροφορίες για τα νέα μας εργαστήρια.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ

ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΒΡΑΧΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ (Ε.Π.)

Τα προγράμματα για όλες τις βαθμίδες προσχολικής, πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και για ΙΒ students

θα ανακοινωθούν την 1η Σεπτεμβρίου 2017.

ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Πραγματοποιούνται ημερίδες επιμόρφωσης πολιτιστικών θεμάτων για όλες τις βαθμίδες και διευθύνσεις εκπαίδευσης.

ΗΜΕΡΕΣ Ε.Π.

Κάθε μέρα εκτός Δευτέρας

ΩΡΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ Ε.Π.

Τρίτη - Παρασκευή: 9.00 - 14.00

Τετάρτη: 9.00 - 21.00

Σάββατο - Κυριακή: 11.00 - 13.00

ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ

Εισιτήρια εκπαιδευτικών προγραμμάτων από 4 ευρώ ανά μαθητή, δωρεάν είσοδος για συνοδούς και εκπαιδευτικούς.

Κάθε Τετάρτη απόγευμα και κάθε Παρασκευή: Δωρεάν είσοδος σε σχολικές ομάδες χωρίς εκπαιδευτικό πρόγραμμα

ΧΡΗΣΙΜΑ

• Το ΜΚΗΛ βρίσκεται πολύ κοντά στο σταθμό του Μετρό ΑΚΡΟΠΟΛΗ, δίπλα στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου και το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

• Εύκολη πρόσβαση και στάση για πούλμαν

• Πρόσβαση για ΑΜΕΑ

• Το Caffe του Μουσείου μπορεί να φιλοξενήσει τους μαθητές πριν ή μετά το πρόγραμμα για δεκατιανό.

• Το Πωλητήριό μας διαθέτει αναμνηστικά του μουσείου και υλικά για την κατασκευή κοσμημάτων, βιβλιοπωλείο κ.α.

Ελένη Μάστορα, Μόνικα Καραχάλιου, Βύρωνας Βαφειάδης

Τηλ: 210 92 21 044, 210 92 39 709

Site: www.lalaounis-jewelrymuseum.gr  (Για τα εκπαιδευτικά προγράμματα, βλ. κατηγορία ΝΕΑ)

Διεύθυνση: Καρυάτιδων και Καλλισπέρη 12, 11742, Ακρόπολη