ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΩΡΙΩΝ SOS

ΔΕΥΤΕΡΑ, 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017

Στις 16 Οκτωβρίου 2017 το σχολείο μας είχε την πρώτη συνάντηση με τους ψυχολόγους  που εκπροσωπούν το Κέντρο Στήριξης Οικογένειας και Παιδιού των Παιδικών Χωριών SOS, με το οποίο αναπτύσσουμε συνεργασία τόσο σε επίπεδο εκπαιδευτικών και ψυχολόγων όσο και μέσω της υλοποίησης δράσεων για ζητήματα όπως, η διαχείριση της απώλειας στην οικογένεια, ο σχολικός εκφοβισμός κ.ά.

Στη συνάντηση είχαμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις, να εκφράσουμε τους προβληματισμούς μας και να αναζητήσουμε λύση σχετικά με τη διαχείριση θεμάτων που αφορούν τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Η συνάντηση αποτέλεσε τη συνέχεια της συνεργασίας σχολείου και φορέα, η οποία ετέθη πιλοτικά την περσινή χρονιά 2016-2017.