Εν όψει της εκκίνηση ενός κύκλου εβδομαδιαίων εργαστηρίων σχετικά με την καλλιέργεια των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των παιδιών από την ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ στο χώρο της Δημοτικής Αγοράς Κυψέλης για το διάστημα από Μάρτιο έως Ιούνιο του 2018 δημιουργούμε μια δωρεάν εκδήλωση γνωριμίας γονέων και παιδιών με το πρόγραμμα.

Η Παρέα της Καρδιάς και η Δημοτική Αγορά Κυψέλης σας προσκαλούν στο χώρο της Δημοτικής Αγοράς Κυψέλης σε μια εκδήλωση που περιλαμβάνει:
Β) στη συνέχεια ένα βιωματικό εργαστήριο γνωριμίας για τα παιδιά με τίτλο "Το χταπόδι και τα συναισθήματα"

Ημερομηνία: Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018

Διεύθυνση: Δημοτική αγορά Κυψέλης - Φωκίωνος Νέγρη 42

Ώρες Διεξαγωγής:
5.00 - 6.00 μ.μ Ενημερωτική ομιλία για γονείς
6.30 - 8.00 μ.μ Βιωματικό εργαστήριο για παιδιά Νηπιαγωγείου και Δημοτικού σχολείου

Κόστος: Δωρεάν

Το πρόγραμμα Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ αφορά στην εκπαίδευση των παιδιών ως προς την αναγνώριση, την έκφραση και την διαχείριση των συναισθημάτων τους, την ανάπτυξη της Αυτοεκτίμησης τους και την δημιουργία υγιών σχέσεων μεταξύ των παιδιών αλλά και μεταξύ παιδιών και ενηλίκων, σύμφωνα με τα ευρήματα και τις έρευνες από τον χώρο της Συναισθηματικής νοημοσύνης, οι οποίες τα τελευταία χρόνια μας δείχνουν το σημαντικό όφελος που αποκομίζουν τα παιδιά από αυτά τα προγράμματα για την συναισθηματική τους υγεία και για τις σχέσεις που δημιουργούν με τα άλλα παιδιά αποτρέποντας σε μεγάλο ποσοστό τα φαινόμενα εκφοβισμού και αντικοινωνικών συμπεριφορών μεταξύ τους.
Θεωρείται πλέον, διεθνώς, απαραίτητη η εκπαίδευσή των παιδιών σε αυτού του είδους τις δεξιότητες αλλά και ειδικότερα στη χώρα μας η οποία χαρακτηρίζεται από δύσκολες συγκυρίες τις οποίες αντιμετωπίζουν καθημερινά οι γονείς και κατ επέκταση τα παιδιά.
Τα παιδιά βελτιώνοντας τις δεξιότητές τους σε όλα τα παραπάνω επίπεδα, δημιουργούν μια καλή βάση για την μετέπειτα εξέλιξή τους σε υγιείς ενήλικες.
______________________________ ________________________

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ:

5.00 - 6.00 μ.μ
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ για τους γονείς με προβολή υλικού από το πρόγραμμα.
ΘΕΜΑ: " Ο ρόλος της συναισθηματικής νοημοσύνης στην ανάπτυξη των παιδιών. Η κοινωνική - συναισθηματική μάθηση και το πρόγραμμα Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ"

Κατά τη διάρκεια της ενημερωτικής συνάντησης θα αναλυθούν:
?Τι σημαίνει συναισθηματική νοημοσύνη και ποιες είναι οι βασικές της αρχές.
?Ο σημαντικός ρόλος της κοινωνικής - συναισθηματικής μάθησης στο σημερινό εκπαιδευτικό πλαίσιο.
?Το πρόγραμμα Η Παρέα της Καρδιάς:
- τι είναι, τι συμβαίνει στις συναντήσεις της Παρέας;
- Πως κατακτούν τα παιδιά συναισθηματικές δεξιότητες;
Δομή και θεματικές ενότητες που αναπτύσσονται στο πρόγραμμα.
- με ποιόν τρόπο επιτυγχάνεται η Διαχείριση συναισθημάτων και η ανάπτυξη της Αυτοεκτίμησης στο πρόγραμμα.
- τι μαθαίνουν τα παιδιά.
?Γονείς και εκπαιδευτικοί, στο περίπλοκο έργο της ανάπτυξης αυτού του είδους των δεξιοτήτων στα παιδιά.

6.30 - 8.00 μ.μ
ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ για παιδιά

"Το χταπόδι και τα συναισθήματα"

Στο βυθό της θάλασσας ζουν πολλά πλάσματα. Μαζί τους ζει και ένα χταπόδι διαφορετικό... έχει μόνο κεφάλι και καθόλου πλοκάμια...
Για να αποκτήσει πλοκάμια, χρειάζεται τα παιδιά να καταλάβουν τι αισθάνεται το χταπόδι κάθε φορά. Όποτε αναγνωρίζουν ένα συναίσθημα εμφανίζεται και ένα πλοκάμι! Σε αυτό το εργαστήριο, δημιουργώντας μια όμορφη κατασκευή, θα διευκολύνουμε τα παιδιά να αναγνωρίσουν και να ονομάσουν μέσα από την μουσική και την κίνηση, τα συναισθήματα τους.
______________________________ ________________________

Η ενημερωτική συνάντηση και το εργαστήριο για τα παιδιά είναι δωρεάν και ανοιχτά σε κάθε ενδιαφερόμενο. Παρακαλώ για το βιωματικό εργαστήριο ενημερώστε μας για την συμμετοχή σας στο e- mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
καθώς ο αριθμός των παιδιών θα είναι περιορισμένος στα 16 παιδιά. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και θα ενημερωθείτε για το πότε θα επαναληφθεί το εργαστήριο εάν υπάρχουν επιπλέον παιδιά που θέλουν να συμμετέχουν.

Πληροφορίες: Τηλ. 2130341167 και 6977008616
Υπεύθυνη προγράμματος: Έφη Καρρά, Νηπιαγωγός - Συντονίστρια Προγραμμάτων Κοινωνικής και Συναισθηματικής Μάθησης.
Ιστοσελίδα: https://ipareatisk ardias.wordpress.com/
Facebook Event: www.facebook.com/events/1589003214551483/

Το πρόγραμμα Διαχείρισης συναισθημάτων - Αυτοεκτίμησης
"Η Παρέα της Καρδιάς" θα διεξάγεται στον χώρο της Δημοτικής Αγοράς Κυψέλης από αρχές Μαρτίου για παιδιά νηπιαγωγείου και Δημοτικού σχολείου.

Θα σας γνωστοποιήσουμε με νέα ενημέρωση την ημέρα και ώρα των εβδομαδιαίων συναντήσεων.

Σας περιμένουμε με χαρά!

Έφη Καρρά