ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΓΡΙΠΗ

Η γρίπη είναι μια οξεία νόσος του αναπνευστικού. Μεταδίδεται με τα σταγονίδια (βήχα, φτέρνισμα, ομιλία) και μέσω έμμεσης επαφής με μολυσμένα χέρια ή άψυχα αντικείμενα.

Τα συμπτώματα συνήθως είναι: πυρετός, καταρροή, βήχας, πονοκέφαλος, μυαλγίες, διάρροια, έμετοι και χαρακτηρίζονται από ήπιας έως μέτριας βαρύτητας.

Μέτρα πρόληψης για τη γρίπη στα σχολεία

• Παιδί που παρουσιάζει συμπτώματα γρίπης ΔΕΝ πρέπει να πηγαίνει στο σχολείο.
  • Το παιδί παραμένει στο σπίτι όσες ημέρες έχει πυρετό ή έχει άλλα συμπτώματα. Παραμονή ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρηση των συμπτωμάτων.
  • Το παιδί αν νιώσει αδυναμία καλό θα είναι να παραμείνει στο σπίτι τουλάχιστον 24ώρες χωρίς καθόλου συμπτώματα, καθώς έτσι προφυλάσσονται: τόσο το ίδιο (από την πιθανότητα μιας νέας ίωσης ή επιβάρυνση της ήδη υπάρχουσας) όσο και τα υπόλοιπα παιδιά.
  • Κάθε παιδί να καλύπτει τη μύτη και το στόμα του με χαρτομάντηλο όταν βήχει ή φτερνίζεται και αμέσως να απορρίπτεται το χαρτομάντηλο. Το παιδί θα πρέπει επίσης , να πλένει τα χέρια του με σαπούνι και νερό κυρίως μετά το βήχα ή το φτέρνισμα.
  • Οι χώροι θα πρέπει να αερίζονται συχνά όταν υπάρχει παιδί που νοσεί.

Επισημαίνεται, ότι οι βασικοί κανόνες σωματικής υγιεινής θα πρέπει να τηρούνται είτε από εκείνον/η που νοσεί είτε όχι.

ΙΟΓΕΝΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ

Προκαλείται από μια ποικιλία ιών.

Χαρακτηρίζεται κυρίως από έμετο, διάρροια, ναυτία, κοιλιακά και μυικά άλγη, πυρετό και πονοκέφαλο.

Η μετάδοσή της γίνεται:

• Από άτομο σε άτομο( μέσω ιών που μεταδίδονται από τα χέρια)
  • Μέσω μολυσμένων επιφανειών, αντικειμένων, τροφίμων ή νερού
  • Και αερογενώς

Τρόποι πρόληψης

Πρέπει να ακολουθούμε τους βασικούς κανόνες υγιεινής:

• να πλένουμε τα χέρια με σαπούνι και νερό για 10-15 δευτερόλεπτα, ιδιαίτερα πριν από το φαγητό και την χρήση της τουαλέτας.
  • Σχολαστικός καθαρισμός τω επιφανειών που χρησιμοποιούνται κατά την προετοιμασία των τροφίμων, καθώς και τα οικιακά σκεύη.
  • Αποφυγή χρήσης σκευών (ποτήρια κ.τ.λ) και άλλων προσωπικών αντικειμένων από κοινού με άλλα άτομα.
  • Καλό πλύσιμο των τροφίμων πριν την κατανάλωση και πριν το μαγείρεμα.
  • Επίσης, κυκλοφορεί και εμβόλιο έναντι του <<ΡΟΤΑΪOY>> που προκαλεί ιογενή γαστρεντερίτιδα. Ο εμβολιασμός περιλαμβάνεται στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών παιδιών και εφήβων.

Μέτρα αντιμετώπισης

• Όταν νοσήσει το παιδί θα πρέπει, για όσο διαρκούν τα συμπτώματα αλλά και για διάστημα 48ωρών μετά την υποχώρησή τους, να παραμείνει στο σπίτι και να ξεκουραστεί.
  • Το παιδί θα πρέπει να πίνει άφθονο νερό και φυσικούς χυμούς (ενυδάτωση οργανισμού), καθώς έτσι επιταχύνεται η ανάρρωση. Επίσης, αποφυγή τροφών όπως: λιπαρά τρόφιμα, γαλακτοκομικά, γλυκά και πικάντικες τροφές.

ΨΕΙΡΕΣ-ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΕΞΑΛΕΙΨΗ

Καταρχάς, δε θα πρέπει να μας τρομοκρατεί το γεγονός ότι το παιδί μας έχει κολλήσει ψείρες. Δε σημαίνει ότι το παιδί είναι βρώμικο. Οι ψείρες, όπως και η ίωση, δεν κάνουν διακρίσεις.

Τρόποι πρόληψης

• Οι ψείρες μεταδίδονται μέσω της άμεσης επαφής από κεφάλι σε κεφάλι. Επομένως, μαθαίνουμε στα παιδιά να προφυλάσσονται από την άμεση επαφή με άλλα παιδιά.
  • Οι ψείρες επίσης, μεταδίδονται με την ανταλλαγή αντικειμένων (λιγότερο συχνό όμως). Επομένως, συμβουλεύουμε τα παιδιά να μην ανταλλάσσουν καπέλα, σκουφάκια κ.λ.π, με άλλα παιδιά.
  • Μια φορά την βδομάδα, καλό είναι, να ελέγχουμε το κεφαλάκι του παιδιού μας προληπτικά, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή πίσω από τα αυτιά και στο λαιμό.

Επισημαίνεται επίσης, ότι παρόλο που η φαγούρα αποτελεί ένδειξη ότι το παιδί έχει κολλήσει, δεν θα πρέπει να βασιζόμαστε μόνο σε αυτήν. Συμβαίνει συχνά τα παιδιά να έχουν ψείρες αλλά το αίσθημα της φαγούρας να μην υπάρχει.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο γονέας, μόλις αντιληφθεί ότι το παιδί του έχει κολλήσει ψείρες, θα πρέπει να ενημερώνει το σχολείο με τηλεφωνική επικοινωνία για την άμεση πρόληψη των υπόλοιπων παιδιών.

Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ (Ε.Β.Π.)

ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΑ ΜΑΡΙΑ