Αθήνα13/05/2019

Διευθυντές σχολείων Δήμου Αθηναίων

KOIN:Τμήμα Παιδικών Εξοχών

Αγαπητή Διευθύντρια/ Διευθυντή

Οι Παιδικές Κατασκηνώσεις του Δήμου Αθηναίων που λειτουργούν στον Άγιο Ανδρέα Αττικής,  είναι πλέον ένας θεσμός που έχει αγαπηθεί από πολύ κόσμο, και είναι κατά γενική ομολογία από τις καλύτερες κατασκηνώσεις όχι μόνον στην Ελλάδα, αλλά και σε ολόκληρα τα Βαλκάνια, καθώς είναι άρτια εξοπλισμένες, έχουν άριστες υποδομές,  και παρέχουν άνετη  και ασφαλή διαβίωση.

Όπως πάντοτε, έτσι και φέτος οι κατασκηνώσεις για την περίοδο φιλοξενίας των παιδιών θα λειτουργήσουν κατά τους θερινούς μήνες για τρεις συνολικά περιόδους των δεκαπέντε ημερών εκάστη.

Α? περίοδος: 24.6.2019 έως 8.7.2019, παιδιά ηλικίας από 6 έως 12 ετών (γεννημένα μεταξύ 2007-2013).

Β? περίοδος: 11.7.2019 έως 25.7.2019, παιδιά ηλικίας από 6 έως 12 ετών (γεννημένα μεταξύ 2007-2013).

Γ? περίοδος: 28.7.2019 έως 11.8.2019, παιδιά ηλικίας από 13 έως 15 ετών (γεννημένα μεταξύ 2004-2006).

Μέσα σε ένα καταπράσινο τοπίο, πολύ κοντά στην Αθήνα, οι κατασκηνωτές θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν εντελώς δωρεάν τις διακοπές τους, σε ένα ασφαλές περιβάλλον. Ας τονίσω σε αυτό το σημείο ότι για την εκκένωση του χώρου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, έχει εκπονηθεί το ειδικό επιχειρησιακό πρόγραμμα "ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ" που διασφαλίζει απόλυτα όλους τους φιλοξενούμενους.

Για όσους δεν το γνωρίζουν, θα ήθελα να κάνω γνωστό ότι στις 22 Απριλίου 2019 μου ανατέθηκε η εποπτεία και ο συντονισμός των δράσεων των Παιδικών Εξοχών του Δήμου Αθηναίων. Η προηγούμενη τετραετής θητεία μου  στην ίδια θέση, κατά τα έτη 2011 έως 2014, μου δίνει την άνεση να γνωρίζω πολύ καλά με ποιους τρόπους θα λειτουργήσουν εύρυθμα και αποτελεσματικά όλες οι υπηρεσίες μας προκειμένου οι κατασκηνωτές να βιώσουν μια ξεχωριστή και ευχάριστη εμπειρία φιλοξενίας.

Για αυτό λοιπόν, επιτρέψτε μου να σας ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας, για να απευθύνετε την πρόσκλησή μου σε όλους τους μαθητές των σχολείων του Δήμου μας, που έχουν γεννηθεί μεταξύ των ετών 2004-2013, βεβαιώνοντάς τους πως θα περάσουν ένα ξεχωριστό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι.

Για κάθε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση,όσον αφορά τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και πού αυτά κατατίθενται, κλπ. οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την επίσημη ηλεκτρονική σελίδα του Δήμου Αθηναίων www.cityofathens.gr, ακολουθώντας τη διαδρομή: Κάτοικοι ? Παιδιά ? Παιδικές Εξοχές, ή να χρησιμοποιούν τα τηλέφωνα του Τμήματος Παιδικών Εξοχών στην Αθήνα: 210 5277557, 2105277563

Σας ευχαριστώ θερμά για την συνεργασία

Η Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλος για την εποπτεία και τον συντονισμό των δράσεων των Παιδικών Εξοχών του Δήμου Αθηναίων

Καλλιόπη Γιαννοπούλου