Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

«Τα 15 μονοπάτια της υγιεινής ζωής»

Σχολικό Έτος : 2017-18

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, για το σχολικό έτος 2017-18, «Τα 15 μονοπάτια της υγιεινής ζωής».

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄τάξης μέσα από βιωματικές δράσεις και δραστηριότητες που αφορούσαν στην ψυχοσυναισθηματική και οργανική υγεία, έμαθαν, ευαισθητοποιήθηκαν, δημιούργησαν, πρότειναν, απόλαυσαν, γεύτηκαν?

Η υπεύθυνη του προγράμματος κα Ιωάννα Α. Αγγελή, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, με την αμέριστη συνεργασία της κας Αικατερίνης Χειμώνα και της διευθύντριας του σχολείου κας Μαρίας Ν. Σκόμπα, αλλά και την αθρόα βοήθεια της κας Σταυρούλας Ανδρεοπούλου κατάφεραν να παροτρύνουν τα παιδιά να ανακαλύψουν τρόπους που προάγουν την υγιεινή επιλογή, αλλά και να διευρύνουν  τη συνειδητή αντίληψή τους για θετικές αλλαγές που αφορούν στην υγεία.

Οι διαστάσεις του θεματικού άξονα που υλοποιήθηκαν ήταν πολλές και ουσιαστικές. Επίλογο του προγράμματος αποτέλεσε η δημιουργία βίντεο - που προβλήθηκε στα παιδιά και προκάλεσε περίσσιο ενθουσιασμό -  και αφορούσε την ενότητα «Μαγειρέματα / Εργαστήρι μαγειρικής». ( Σ΄αυτό το σημείο αξίζει να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς της Γ΄τάξης για τα φρούτα που έστειλαν και φτιάξαμε τις απολαυστικές φρουτοσαλάτες, καθώς και την κυρία Σούμα για το αγνό ελαιόλαδο ? δικής της παραγωγής- και τα φρεσκοζυμωμένα ψωμάκια της).

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν μαρτυρούν τη χαρά και τη δημιουργική διάθεση των παιδιών, αλλά και την ικανοποίηση των εκπαιδευτικών που υλοποίησαν το πρόγραμμα?