«ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ?»

Οι μαθητές της Δ2 τάξης ολοκλήρωσαν και παρουσίασαν το πρόγραμμα  Συναισθηματικής Αγωγής με τίτλο « Γέμισε με χρώμα την καρδιά σου?» που υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς. Ένα πρόγραμμα  ενδιαφέρον, απολαυστικό αλλά και κοπιώδες,  καθώς όλοι έπρεπε να ανοίξουν τον εαυτό τους στους άλλους αλλά και με ανοιχτή καρδιά να αφουγκραστούν τα μηνύματα των συμμαθητών τους. Το πρόγραμμα συνδέθηκε διαθεματικά με τα μαθήματα της Γλώσσας, της Μελέτης Περιβάλλοντος, των Θρησκευτικών της Ιστορίας , της Θεατρικής και Αισθητικής Αγωγής. Συνοδοιπόροι μας ήταν η  Διευθύντρια κα Μαρία Σκόμπα  σε συστηματικό εβδομαδιαίο πλαίσιο, η κα Μαρία Τριανταφυλλίδη και η κα Λιλή Κοντοδήμα, τις οποίες ευχαριστούμε θερμά. Ευχαριστούμε επίσης για τα συνεργασία τους  το Κέντρο  Στήριξης παιδιού και Οικογένειας « Χωριά S.O.S» και ? Αθηνά Εργάνη»  για τα ευχάριστα αλλά και εποικοδομητικά βιωματικά εργαστήρια που υλοποίησαν στην τάξη μας.

Μέσα από όλες τις δράσεις του προγράμματος ( παιχνίδια ρόλων και φαντασίας, εργαστήρια, ταινίες, φύλλα εργασίας , συμβούλια τάξης κ.ά) τα παιδιά αντιλήφθηκαν την έννοια της συνεργασίας, διεκδίκησαν το ρόλο τους στην ομάδα, συμφώνησαν αλλά και διαφώνησαν , επιχειρηματολόγησαν με διάλογο που τον έθεσαν ως προϋπόθεση της επικοινωνίας τους , ανοίχτηκαν στους συμμαθητές τους, έκριναν και κρίθηκαν , δημιούργησαν νέες φιλίες, αντιμετώπισαν τα αρνητικά τους συναισθήματα ξεπερνώντας ντροπή και αμηχανία και, οικοδομώντας στενότερους συναισθηματικούς δεσμούς μεταξύ τους,  ανέπτυξαν μια ανώτερη συναισθηματική νοημοσύνη που ήταν άλλωστε  ο βασικός στόχος του προγράμματος.