Επίσκεψη στο Μουσείο Παιχνιδιών!

Μουσείο Παιχνιδιών -ένας υπέροχος πύργος του 19ου αιώνα!

Η ¨Μουτρωμένη Κούκλα¨μας ξενάγησε στον υπέροχο κόσμο των παιχνιδιών!

Είδαμε παιχνίδια από την αρχαιότητα και το Βυζάντιο, από την Ευρώπη, την Ασία, την Αμερική και την Αφρική!

Αστικά και λαϊκά παιχνίδια,  ευρωπαϊκά  και ελληνικά, αγορίστικα και κοριτσίστικα. Κούκλες μόδας, κατασκευές, κούκλες με παραδοσιακές φορεσιές, μηχανικά και οπτικά παιχνίδια, παραγωγή παιχνιδιού σε ευρωπαϊκά και ελληνικά εργαστήρια και εργοστάσια, στρατιωτάκια, τρενάκια, πανηγυριώτικα παιχνίδια, χάρτινο θέατρο, κουκλοθέατρο, θέατρο σκιών, εθιμικά παιχνίδια, ανατροφή, πρώτα παιχνίδια, σχολικά, παιχνίδια από μακρινές χώρες. ΄Ολα παρουσιάστηκαν μπροστά μας και μας ενθουσίασαν!

Οι μαθητές μου εντυπωσιάστηκαν πολύ που υπήρχαν παιχνίδια στην αρχαιότητα και συνέκριναν τα παιχνίδια που βλέπαμε με τα δικά τους. Τους άρεσε που βρήκαν πολλές ομοιότητες! Φαντάστηκαν  τα παιδιά να παίζουν με τα παιχνίδια τους!

Στο τέλος, αφού φάγαμε , παίξαμε και λίγο!

Μετά από την επίσκεψη αυτή, τι κάναμε; Φυσικά φτιάξαμε τα δικά μας παιχνίδια με μεγάλη διάθεση και φαντασία!

Τ΄αστεράκια μου - οι μικροί μου δημιουργοί!