«ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ»

Δευτέρα, 5 Νοεμβρίου 2018

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Εργάνη» ανέλαβε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα: « Καλώς ήρθατε στο Δημοτικό».

Η θεματολογία της παρέμβασης αφορά στην μετάβαση και προσαρμογή των μαθητών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό. Μέσα από παιχνίδια ομαδικότητας και συνεργασία δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες να ενισχύσουν την αυτοεκτίμησή τους και να εξοικειωθούν με το νέο σχολικό περιβάλλον.

Το πρόγραμμα είχε διάρκεια τριών ωριαίων διδακτικών συναντήσεων και απευθύνθηκε στα παιδιά της Α΄ τάξης.

Οι συναντήσεις είχαν βιωματικό χαρακτήρα χρησιμοποιώντας τεχνικές τις βιωματικής, ενεργητικής, συνεργατικής μάθησης.

Παιδιά και εκπαιδευτικοί απόλαυσαν το πρόγραμμα και έδωσαν υπόσχεση ότι θα ξανασυναντηθούν με τα στελέχη του «ΑΘΗΝΑ ΕΡΓΑΝΗ» στο επόμενο πρόγραμμα που θα πραγματοποιήσουν.