45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2019-2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΕΚΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ»

Τη σχολική χρονιά 2019-2020 υλοποιείται το δεύτερο επίπεδο του προγράμματος «ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ» με την επιστημονική επιμέλεια του Εργαστηρίου Μεταβαλλόμενων Ευφυών Περιβαλλόντων (TUC ΤΙΕ Lab) του Πολυτεχνείου Κρήτης. Βασική κατεύθυνση του προγράμματος είναι η ένταξη της Αρχιτεκτονικής στο σχολείο και έχει τον τίτλο: «ΕΚΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ». Στο επίπεδο αυτό οι εκπαιδευτικοί επιμορφώνονται επάνω σε πρακτικές συμμετοχικού σχεδιασμού που υποστηρίζουν την καθημερινή εκπαιδευτική διαδικασία, στην οποία σταδιακά αποκτούν ενεργό ρόλο και οι μαθητές/τριες. Στο δεύτερο επίπεδο συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου: Αγγελή Ιωάννα, Αντωνακούδη Αγγελική, Ζαβρίδου Χριστίνα, Μαούνη Βαρβάρα, Σκόμπα Μαρία, Τσούνης Βασίλειος, Χειμώνα Αικατερίνη.

Παιδαγωγοί και ερευνητές συνεργάζονται στενά ώστε να αναδείξουν μαθησιακούς στόχους (γνωστικούς, συναισθηματικούς και ψυχοκινητικούς) μέσα από το σχεδιασμό και την κατασκευή πρωτότυπων αντικειμένων, χωρικών διατάξεων και διαδράσεων που είναι πλούσια σε εκπαιδευτική αξία και δημιουργούν μικρόκοσμους μάθησης στο σχολείο. Οι επιμορφωτικές δράσεις πραγματοποιούνται τόσο στο σχολικό χώρο όσο και στο Σεράφειο Συγκρότημα. Να σημειωθεί ότι για όλες τις κατασκευές (εφήμερες και μόνιμες) αυτού του επιπέδου οι συμμετέχοντες/χουσες χρησιμοποιούν το χώρο και τα σύγχρονα εργαλεία του Maker Space του Δήμου Αθηναίων στο Σεράφειο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, από την αρχή, προσέγγισαν το πρόγραμμα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετέχουν με ενθουσιασμό στην κατασκευή αντικειμένων, εμπλουτίζουν με τις ιδέες τους τα δρώμενα και η συνεργασία τους με την ομάδα υλοποίησης είναι υποδειγματική.

Στιγμές από την υλοποίηση του προγράμματος παρουσιάζονται στις φωτογραφίες που ακολουθούν.

Α΄  ΤΑΞΗ

Β΄ ΤΑΞΗ