45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2019-2020

«ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ»

Η Γ΄ τάξη του Σχολείου συνεργάστηκε κατά το σχολικό έτος 2019-2020 με το Κέντρο «ΑΘΗΝΑ ΕΡΓΑΝΗ» που αποτελεί παράρτημα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «ΑΘΗΝΑ ΥΓΕΙΑ» του Δήμου Αθηναίων για την 6η Δημοτική Κοινότητα. Η συνεργασία συνδέθηκε με την υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «Το ταξίδι της φιλίας», το οποίο ανέλαβαν ομάδα κοινωνικών επιστημόνων αποτελούμενη από ψυχολόγους, κοινωνιολόγους και ψυχοπαιδαγωγούς εξειδικευμένους σε θέματα αγωγής υγείας.

Το θέμα της φιλίας επιτελεί σημαντική αναπτυξιακή λειτουργία. Τα παιδιά αποκτούν βασικές κοινωνικές δεξιότητες, μαθαίνουν να επικοινωνούν, να συνεργάζονται και να εντάσσονται σε μία ομάδα. Αποκτούν καλύτερη γνώση για τον εαυτό τους, για τους άλλους και για τον κόσμο. Διασκεδάζουν και μαθαίνουν να διαχειρίζονται το στρες της καθημερινής ζωής. Δημιουργούν πρότυπα σχέσεων που τα βοηθούν αργότερα στη ζωή.

Το πρόγραμμα στόχευσε στην παροχή ψυχολογικών ωφελειών στους μαθητές και τις μαθήτριες όπως: η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης, η σημασία της αφοσίωσης, της αμοιβαιότητας και μοιράσματος. Τα παιδιά εξασκήθηκαν σε κοινωνικές δεξιότητες και στην πρακτική να διαλέγονται, να συμφωνούν, να διαφωνούν. Εξασκήθηκαν στην πρακτική να ακούν και να επιλύουν τις συγκρούσεις τους. Αντιλήφθηκαν ότι η χαρά στη φιλία δεν βρίσκεται μόνο στην αίσθηση να παίρνουν, αλλά και να δίνουν, να προσφέρουν με γενναιοδωρία.

Η φωτογραφία αποτυπώνει στιγμή από την υλοποίηση του προγράμματος στην αίθουσα διδασκαλίας.