45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2019-2020

«ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ»

Η ΣΤ΄ τάξη του Σχολείου συνεργάστηκε κατά το σχολικό έτος 2019-2020 με το Κέντρο «ΑΘΗΝΑ ΕΡΓΑΝΗ» που αποτελεί παράρτημα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «ΑΘΗΝΑ ΥΓΕΙΑ» του Δήμου Αθηναίων για την 6η Δημοτική Κοινότητα. Η συνεργασία συνδέθηκε με την υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο», το οποίο ανέλαβαν ομάδα κοινωνικών επιστημόνων αποτελούμενη από ψυχολόγους, κοινωνιολόγους και ψυχοπαιδαγωγούς εξειδικευμένους σε θέματα αγωγής υγείας.

Οι στόχοι του προγράμματος αφορούσαν στην:

• ενίσχυση της αυτοεκτίμησης για την άμβλυνση των συναισθημάτων φόβου και ανασφάλειας που πιθανά προκύπτουν από την μετάβαση
  • συμβολή στην ομαλή μετάβαση των μαθητών/μαθητριών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο ώστε να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες και δεξιότητές τους
  • ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών για την αύξηση των προσδοκιών τους για το Γυμνάσιο
  • ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών του Γυμνασίου ως προς τους νεοεισερχόμενους μαθητές.

Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου ανταποκρίθηκαν με πολύ ενδιαφέρον και ενεργή συμμετοχή.

Το πρόγραμμα, ενώ οργανώθηκε να υλοποιηθεί σε τρεις φάσεις: το σχεδιασμό υλικού επιμόρφωσης των μαθητών και μαθητριών, την υλοποίηση δράσεων μέσα στην τάξη για το Δημοτικό σχολείο, ξενάγηση και δράσεις σε Γυμνάσιο υποδοχής, τελικά δεν ολοκληρώθηκε λόγω προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων της χώρας με αφορμή την εξάπλωση του COVID-19.

Οι φωτογραφίες αποτυπώνουν στιγμές υλοποίησης του προγράμματος στις αίθουσες διδασκαλίας των τάξεων ΣΤ1΄και ΣΤ2΄.