ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2019-2020

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020 πραγματοποιήθηκε συνεργασία με τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ. Η Σχολική Νοσηλεύτρια κα ΜΟΥΖΑΚΙΤΗ ΙΩΑΝΝΑ πρότεινε στο Σύλλογο Διδασκόντων την υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας για τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης. Το πρόγραμμα οργανώθηκε από το τμήμα Αγωγής Υγείας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με θέμα: «ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ».

Στόχος του προγράμματος ήταν η ενημέρωση των παιδιών για τις βασικές ενέργειες παροχής πρώτων βοηθειών (τραύμα, λιποθυμία, αιμορραγίες και άλλα).

Το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος ήταν τριήμερο και είχε ως ακολούθως:

Παρασκευή: 11/10/2019

Παρασκευή: 18/10/2019

Παρασκευή: 23/10/2019

Η ενημέρωση των μαθητών/τριών έγινε από την κα Ταμπούρη Χριστίνα, η οποία είναι νοσηλεύτρια και εργάζεται στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό στο τμήμα Αγωγής Υγείας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον το πρόγραμμα και απεκόμισαν πολύ χρήσιμες γνώσεις.

Παραθέτουμε το ποίημα που εμπνεύστηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης με αφορμή το σεμινάριο.

"ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ"

ΣΤΟ ΤΡΑΥΜΑ ΠΛΕΝΩ ΜΕ ΝΕΡΟ

ΣΤΗΝ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΠΙΕΖΩ