ΑΥΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΤΗ: 2018-2019 & 2019-2020

Το πρόγραμμα με τίτλο: "ΑΥΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ" άρχισε να υλοποιείται κατά το σχολικό έτος 2018-2019 στην Δ΄ τάξη του σχολείου υπό την ευθύνη-συντονισμό της εκπαιδευτικού κας Δήμητρας Γαβανά και τη συνεργασίας της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κας Ιωάννας Αγγελή. Την επιστημονική ευθύνη του προγράμματος είχε η κα Εύα Γρηγοριάδου και η κα Μαρία Δημοπούλου υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Π.Ε. Α΄ Αθήνας. Πρόκειται για πιλοτικό και πρωτοποριακό πρόγραμμα, ως έμπνευση και σχεδιασμό, διότι στηρίζεται στην ποιοτική ένταξη των παιδιών σε ομάδες κατά την ώρα του διαλείμματος.

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020  το πρόγραμμα συνεχίστηκε να υλοποιείται στη Β΄ τάξη του Σχολείου με τις ίδιες επιστημονικές υπεύθυνες. Την ευθύνη-συντονισμό του προγράμματος είχε η κα Μαρία Σκόμπα  σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς κα Αικατερίνη Χειμώνα και κα Ιωάννα Αγγελή. Στόχος του προγράμματος είναι η ένταξη όλων των παιδιών σε δημιουργική απασχόληση κατά την ώρα του διαλείμματος χωρίς αποκλεισμό κανενός μαθητή και καμίας μαθήτριας.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την υλοποίηση του προγράμματος.

Σχολικό έτος 2018-2019

Σχολικό έτος 2019-2020

Τα παιδιά σχηματίζουν τη λέξη "ΑΥΛΗ"  (2018-2019)

Παραθέτουμε φωτογραφικό υλικό από την υλοποίηση του προγράμματος στην αυλή του σχολείου. Στις φωτογραφίες φαίνονται αποσπάσματα ποιημάτων ή και ολοκληρωμένα ποιήματα της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κας Ιωάννας Αγγελή, η οποία αποτύπωσε με την πένα της το στόχο και τον παλμό του προγράμματος. (2018-2019)