Καλησπέρα σας,

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τους γονείς των παιδιών καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες και μπορεί κάποιοι να μην το γνωρίζουν.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Η ομάδα της Ορχήστρας των Χωμάτων

?«Οι μικροί κατασκευαστές»

Η Ορχήστρα των Χωμάτων ανακοινώνει την έναρξη των δωρεάν εργαστηρίων «Οι μικροί κατασκευαστές» για παιδιά 6 έως 12 ετών στο πλαίσιο του προγράμματος Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων.

Η δράση θα υλοποιηθεί από την Ορχήστρα των Χωμάτων στο πλαίσιο του προγράμματος Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων, το οποίο υλοποιείται με αποκλειστικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και πραγματοποιεί μια σειρά δωρεάν δράσεων πολιτισμού, τεχνολογίας, άθλησης, ψυχαγωγίας και εκπαίδευσης για άτομα όλων των ηλικιών.

Στη δράση «Οι μικροί κατασκευαστές» οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να περιπλανηθούν από τον κόσμο της γλυπτικής στον κόσμο της χαρακτικής και της ζωγραφικής. Θα γίνουν καλλιτέχνες της φύσης, θα μεταποιήσουν παλιά παιχνίδια, θα φτιάξουν μουσικά όργανα, φωλιές πουλιών, όμορφα γλαστράκια αλλά και ένα σωρό στολίδια για το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Μέσα από ιστορίες και παιχνίδια, θα κατανοήσουν τη σημασία της ανακύκλωσης και της επανάχρησης  υλικών καθώς επίσης ότι η τέχνη μπορεί να κρύβεται παντού!

Για δήλωση συμμετοχής παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να επισκεφτούν την ιστοσελίδα του προγράμματος www.athensopenschools.gr

ή να καλέσουν στο 210 5277089.

?

ΚΥΨΕΛΗ, 45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ