Μια ολοκαίνουργια βιβλιοθήκη που φτιάχτηκε από μικρούς μαθητές εγκαινιάζεται στο Ανοιχτό Σχολείο της Κυψέλης

Η νέα ανταλλακτική βιβλιοθήκη στο Ανοιχτό Σχολείο Κυψέλης - 45ο Δημοτικό Σχολείο, που έφτιαξαν οι ίδιοι οι μαθητές με τη συμβολή της Ομάδας Αρχιτεκτονικής Εκπαίδευσης και Σχεδιασμού (ομάδα Α.) στο πλαίσιο του προγράμματος Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων και της διοργάνωσης Αθήνα 2018 - Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου, παρουσιάζεται στο κοινό στις 23/5.

Την Τετάρτη 23 Μαΐου στις 19:00, τα παιδιά ηλικίας 7 έως 12 ετών που παρακολούθησαν τα σεμινάρια αρχιτεκτονικής της Ομάδας Α. και κατάφεραν μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να δημιουργήσουν μια ξεχωριστή ανταλλακτική βιβλιοθήκη, θα μας παρουσιάσουν το έργο τους, το οποίο στηρίζεται στην πολύπλευρη σύνδεση της αρχιτεκτονικής με την εκπαιδευτική διαδικασία. Η βιβλιοθήκη δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων, που υλοποιείται με αποκλειστικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το συντονισμό του Athens Partnership και είναι στην αποκλειστική ευθύνη της Αντιδημαρχίας για το Παιδί, Διεύθυνσης Παιδικής Ηλικίας, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης του δήμου Αθηναίων.

Παρούσα στην εκδήλωση θα είναι η κ. Αναστασία Καλαντζή- Αζίζη, ομότιμη καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και μεταφράστρια του βιβλίου  «Το Μικρό Εγώ Είμαι Εγώ» της Mira Lobe, η οποία θα εγκαινιάσει τη βιβλιοθήκη με μια ανάγνωση από το παραμύθι της Lobe, που έχει μεταφραστεί σε 4 γλώσσες. Eπιπλέον θα παρίσταται έμπειρη βιβλιοθηκονόμος που θα μοιραστεί με τα παιδιά μερικά μυστικά για τη λειτουργία της βιβλιοθήκης.

«Όταν πήραμε την απόφαση να ανοίξουμε τα σχολεία της Αθήνας τα απογεύματα και να φτιάξουμε το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία φιλοξενώντας δωρεάν δημιουργικές δράσεις, προτεραιότητά μας ήταν η ανάγκη έκφρασης και δημιουργίας των κατοίκων των γειτονιών της πόλης. Τα εγκαίνια αυτής της βιβλιοθήκης στην καρδιά της Κυψέλης, μίας από τις πιο ζωντανές περιοχές του Δήμου, επιβεβαιώνει ότι μάλλον πετύχαμε τον στόχο μας. Τα παιδιά όχι μόνο ήρθαν σε επαφή με την επιστήμη της Αρχιτεκτονικής, όχι μόνο διεύρυναν τις γνώσεις και τη δημιουργικότητα τους, αλλά εκτίμησαν το βιβλίο σαν εργαλείο γνώσης και προσωπικής ανάπτυξης, φτιάχνοντας για τη γειτονιά τους μια ζωντανή εστία φιλαναγνωσίας», σημειώνει η Αντιδήμαρχος για το Παιδί του δήμου Αθηναίων, κ. Μαρία Ηλιοπούλου.

Η ομάδα Α. μέσα από το συμμετοχικό σχεδιασμό και τα εργαστήρια αρχιτεκτονικής σύνθεσης και κατασκευής, εμψύχωσε τα παιδιά να εξερευνήσουν τις ανάγκες του σχολικού χώρου και να φανταστούν έναν νέο χώρο δημιουργίας και ανάγνωσης.

«Οι μικροί συμμετέχοντες εργάστηκαν με τα εργαλεία του αρχιτέκτονα με σκοπό να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν μία πολυ-λειτουργική βιβλιοθήκη για το σχολείο και την κοινότητα. Στο σχεδιασμό και στην κατασκευή της βιβλιοθήκης συνεργάστηκαν δώδεκα παιδιά 7 έως 12 ετών, κατά τη διάρκεια 16 συναντήσεων που οργανώθηκαν σε τέσσερις θεματικούς κύκλους: α. εισαγωγή στα εργαλεία της σύνθεσης, β. αποτύπωση του χώρου και σύλληψη της ιδέας, γ. αρχιτεκτονικός σχεδιασμός, δ. κατασκευή. Κύριο μέλημα της ομάδας Α. είναι να εργάζεται καθοδηγώντας τον συμμετοχικό σχεδιασμό και την πολύπλευρη συνεργασία των παιδιών και της ευρύτερης κοινότητας, με στόχο την ενεργή συμμετοχή των παιδιών στο μετασχηματισμό του σχολικού χώρου, τη συνεργασία των παιδιών με τους εκπαιδευτικούς και την ευρύτερη κοινότητα και τη σύνδεση της διαδικασίας του μετασχηματισμού του χώρου με τη μαθησιακή διαδικασία», επισημαίνει η κ. Ζωγραφιά Καρέκου, Υπεύθυνης της Ομάδας Α. και εισηγήτρια της δράσης.

Μάθε για το πρόγραμμα, Πάρε Μέρος: www.athensopenschools.gr & 210 3462335.

Info:
Τα εγκαίνια της Βιβλιοθήκης θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 23 Μαΐου στις 19:00 στο Ανοιχτό Σχολείο Κυψέλης - 45ο
 Δημοτικό Σχολείο του δήμου Αθηναίων (Πυθίας 38, Κυψέλη).

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της διοργάνωσης «Αθήνα Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου 2018», Μέγας δωρητής της οποίας είναι το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Χρυσοί δωρητές της διοργάνωσης είναι το Ίδρυμα Ι. Λάτση και η εταιρία Core Α.Ε. Θεσμικοί δωρητές είναι το Ίδρυμα Ωνάση, το Κοινωφελές Ίδρυμα Κοινωνικού και Πολιτιστικού Έργου (ΚΙΚΠΕ), το Ίδρυμα Α. Κ. Λασκαρίδη και ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Έργων Λόγου (ΟΣΔΕΛ). Πολύτιμοι υποστηρικτές είναι η Aegean Airlines, ο Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών και η εταιρία Σταθερές Συγκοινωνίες (ΣΤΑΣΥ).

Νάνσυ Κλαμπάτσα

Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων