45Ο   ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΜΑΪΟΥ ΚΑΙ ΙΟΥΝΙΟΥ

Αγαπητοί Γονείς,

Σας γνωρίζουμε ότι:

1. Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2017, οι τάξεις Α΄, Β΄, Γ1΄, Γ2΄ και ΣΤ΄ θα επισκεφθούν τη Δημοτική Αγορά Κυψέλης και θα παρακολουθήσουν γιορτή με θέμα την «ΑΝΟΙΞΗ».
  2. Την Τρίτη 9 Μαΐου 2017, οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ θα επισκεφθούν το χώρο εκδηλώσεων-συνεδρίων Myrtillo για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την προσφορά, την αλληλεγγύη και τον εθελοντισμό. (Κόστος 7 ευρώ ανά παιδί)
  3. Την Τρίτη 16 Μαΐου 2017, όλο το Σχολείο θα παρακολουθήσει, στον αύλειο χώρο του, παράσταση Καραγκιόζη. (Κόστος 3 ευρώ ανά παιδί)
  4. Την Τρίτη 30 Μαΐου 2017, η Δ΄ τάξη θα παρουσιάσει, στην Τεχνόπολη, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία».
  5. Την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2017, λόγω της Τακτικής Γενικής Συνέλευσης του Συλλόγου Δασκάλων & Νηπιαγωγών «ΑΘΗΝΑ», το Σχολείο δε θα λειτουργήσει.
  6. Τη Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017, εορτή του Αγίου Πνεύματος, το Σχολείο δε θα λειτουργήσει.
  7. Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017, θα πραγματοποιηθεί σχολική εκδρομή στις κατασκηνώσεις ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (ΑΦΙΔΝΕΣ). Το ολοήμερο-απογευματινό πρόγραμμα του σχολείου θα λειτουργήσει (Κόστος 8 ευρώ ανά παιδί)
  8. Την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017, θα γίνει το απόγευμα η γιορτή λήξης σχολικού έτους. Την ημέρα αυτή δε θα γίνουν μαθήματα αλλά, τα παιδιά μαζί με τους γονείς τους θα έρθουν, το απόγευμα, για τη σχολική γιορτή.
  9. Την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2017 (10.00΄?11.00΄) θα δοθούν οι Τίτλοι Προόδου & Σπουδών στους μαθητές και τις μαθήτριες.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ: Πώς να προστατεύσετε τα παιδιά σας από τον ήλιο;

1. Όταν παίζουν ή γυμνάζονται τα παιδιά στην αυλή του σχολείου, τότε βάλτε τους κάποιο αντηλιακό. Οι υπεριώδεις ακτινοβολίες περνούν ακόμη και τα σύννεφα γι? αυτό χρειάζονται προστασία και τις συννεφιασμένες μέρες. Αυτό που πρέπει να προσέχετε όταν αγοράζετε αντηλιακή κρέμα είναι ο δείκτης προστασίας. Πρέπει απαραίτητα ο δείκτης προστασίας να είναι μεγαλύτερος του 15. Επίσης πρέπει να επιλέξετε αντηλιακή κρέμα στην οποία να αναγράφεται ότι προστατεύει από τις υπεριώδεις ακτινοβολίες A, B (UVA, UVB). Τοποθετείστε την κρέμα 30 λεπτά πριν την έκθεση στον ήλιο. Μην ξεχάσετε να αλείψετε τα χείλη, τα χέρια και τα αυτιά.
  2. Φορέστε ελαφρά ρούχα στα παιδιά σας και σιγουρευτείτε ότι δεν τα διαπερνά η ηλιακή ακτινοβολία. Τοποθετείστε το χέρι σας κάτω από το ρούχο, αν δεν το βλέπετε, τότε το ρούχο είναι ικανό να απορροφήσει την ηλιακή ακτινοβολία.
  3. 3. Επιλέξτε ελαφριά καπέλα (τα βαμβακερά είναι ιδανικά) με πλατύ γείσο, για να σκιάζουν το πρόσωπο, τα αυτιά και το σβέρκο. Να θυμάστε ότι οι μπαντάνες και τα μαντήλια δεν εξασφαλίζουν προστασία από τον ήλιο στα κοριτσάκια, αφού το προσωπάκι τους μένει εκτεθειμένο. Είναι χρήσιμο να υπάρχουν στο καπέλο λάστιχα ή κορδόνια, για να στερεώνονται πιο σταθερά στο κεφάλι και να μη φεύγουν με τον αέρα, αν και πολλά παιδιά αντιπαθούν αυτόν τον περιορισμό.
  4. 4. Προσοχή στα φάρμακα που αυξάνουν την ευαισθησία του δέρματος στον ήλιο. Αν το παιδί σας παίρνει φάρμακα, τότε συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και αν ανήκουν στην πιο πάνω κατηγορία να αποφύγετε όσο το δυνατό τον ήλιο και να ενημερώσετε το σχολείο.

Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι!!!!!

Από το Σχολείο