45ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:2017-2018

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι, με τη με αριθ. Φ. 7/219218/Δ1/13-12-2017 Υπουργική Απόφαση (Υ.Α.), το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ) εφαρμόζει τη δράση με θέμα: «Η τσάντα στο σχολείο».

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για ένα Σαββατοκύριακο το μήνα, στο σχολείο. Η τσάντα παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή έως τη Δευτέρα.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου.

Το Σχολείο μας, εναρμονιζόμενο με την Υ. Α. του ΥΠΠΕΘ και με Απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, ορίζει την πρώτη Παρασκευή κάθε μήνα ως ημέρα εφαρμογής της δράσης «Η τσάντα στο Σχολείο».

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

Από το Σχολείο