45ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΡΙΛΙΟ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε, σχετικά με τις δραστηριότητες και τη λειτουργία του σχολείου κατά το μήνα Απρίλιο, για τα ακόλουθα:

1. 5 Απριλίου 2019, ημέρα Παρασκευή: Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ θα επισκεφθούν το Βιοτεχνικό - Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο (ΒΒΕΜ) με έδρα το ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΛΑΥΡΙΟΥ, Λ. Λαυρίου T.K.19500 Λαύριο. Το Μουσείο αποτελεί ένα ζωντανό εργαστήρι που καλύπτει όλη την περιοχή της Λαυρεωτικής, όπου υπάρχουν διάσπαρτα μνημεία τα οποία συνδέονται με την ιστορία, αποτελώντας σταθμούς της εκπαιδευτικής διαδρομής του. Έχει ήδη αναπτύξει και συνεχώς εξελίσσει για δέκατη τέταρτη συνεχή σχολική χρονιά, μια σειρά Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων τα οποία υλοποιεί με ιδιαίτερη επιτυχία. Τη λειτουργία των Προγραμμάτων του, υποστηρίζουν εκτός από τα Εκθέματα των μουσείων, οι Συλλογές του ΒΒΕΜ καθώς και το κατάλληλα διαμορφωμένο εκπαιδευτικό υλικό του.
  2. 10 Απριλίου 2019, ημέρα Τετάρτη: Θα πραγματοποιηθεί Έλεγχος εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων. Ο έλεγχος θα γίνει με ευθύνη των Επισκεπτών Υγείας του Κέντρου Υγείας Πατησίων/Π.Ι.ΠΛ. ΑΜΕΡΙΚΗΣ προσωπικού του Δήμου Αθηναίων στο χώρο του Σχολείου και εφόσον δοθεί η απαραίτητη συγκατάθεσή σας.
  3. 12 Απριλίου 2019, ημέρα Παρασκευή: Θα πραγματοποιηθεί Έλεγχος εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων. Ο έλεγχος θα γίνει με ευθύνη των Επισκεπτών Υγείας του Κέντρου Υγείας Πατησίων/Π.Ι.ΠΛ. ΑΜΕΡΙΚΗΣ στο χώρο του Σχολείου και εφόσον δοθεί η απαραίτητη συγκατάθεσή σας.
  4. 12 Απριλίου 2019, ημέρα Παρασκευή: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης θα επισκεφθούν το ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ και θα παρακολουθήσουν τα ακόλουθα εκπαιδευτικά προγράμματα:

Α. Οι φίλοι μου τα ειδώλια Τα παιδιά, ανακαλύπτοντας τα μαρμάρινα ειδώλια του Μουσείου, κάνουν την πρώτη τους γνωριμία με την κυκλαδική τέχνη και την καθημερινή ζωή στις Κυκλάδες την 3η π. Χ. χιλιετία.

Β. Εικόνες από τη Μυθολογία. O μύθος της Ευρώπης, οι άθλοι του Ηρακλή, οι δώδεκα Θεοί του Ολύμπου και οι περιπέτειές τους ζωντανεύουν μέσα από τις παραστάσεις των αγγείων.

1. 14 Απριλίου 2019, ημέρα Κυριακή: Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄ και Ε2΄ τάξεων στο Πολιτιστικό Κέντρο Κυψέλης του Δήμου Αθηναίων (Καλογερά 18-Πλατεία Κυψέλης) και στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία ανοιχτά στην προστασία του κλίματος και στην εξοικονόμηση ενέργειας», θα παρουσιάσουν σε ειδική εκδήλωση στα παιδιά του σχολείου, στους γονείς και σε εκπροσώπους φορέων την εμπειρία τους από την υλοποίηση του προγράμματος.
  2. 18 Απριλίου 2019, ημέρα Πέμπτη: Θα πραγματοποιηθεί Οδοντιατρικός Έλεγχος στους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων του Σχολείου με ευθύνη των υπευθύνων της 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας Αττικής στο χώρο του Σχολείου και εφόσον δοθεί η απαραίτητη συγκατάθεση γονέων. Ο έλεγχος συνδέεται με την υλοποίηση δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο προγράμματος Κοινωνικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας (Νοτίου Τομέα) της Περιφέρειας Αττικής για το σχολικό έτος 2018-2019
  3. 19 Απριλίου 2019, ημέρα Παρασκευή: Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ και ΣΤ΄ τάξεων θα παρακολουθήσουν στο θέατρο ΑΚΡΟΠΟΛ (Ιπποκράτους 9-11) τη θεατρική παράσταση «ΈΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ? ΑΣΤΡΑ». Πρόκειται για Θεατρική διασκευή του κλασικού μυθιστορήματος του Μενέλαου Λουντέμη. Ένα έργο-ύμνος για το σχολείο, το βιβλίο και το δάσκαλο. Ο Μενέλαος Λουντέμης ανήκει στους Έλληνες λογοτέχνες του μεσοπολέμου που στράφηκαν προς τον κοινωνικό ρεαλισμό, με έντονη βιωματική γραφή και συμβολικά στοιχεία. Το βλέμμα του είναι στραμμένο στο παιδί και στο δράμα του: εσωτερικό, ψυχολογικό και κοινωνικό. Το παιδί ως θεατής θα νιώσει πώς είναι να πιστεύει σε κάτι που αξίζει με πάθος και να το επιδιώκει με κάθε κόστος. Θα αντιληφθεί πόσο αξίζει να τολμά και να αγωνίζεται για τα πνευματικά αγαθά.

Στόχος της θεατρικής αυτής δραματουργίας είναι να αισθανθούν τα παιδιά την ανάγκη να ταυτιστούν με τον αδαμάντινο χαρακτήρα του Μέλιου! Να γνωρίσουν το εκπαιδευτικό σύστημα της δεκαετίας του ?50 και του ?60 και να συνειδητοποιήσουν τον απόλυτο σεβασμό των μαθητών απέναντι στους δασκάλους τους.

1. 19 Απριλίου 2019, ημέρα Παρασκευή: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης θα παρακολουθήσουν στο ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για σχολεία με τίτλο: «Γνωρίστε την ορχήστρα, τους συνθέτες και το Μέγαρο Μουσικής!». Στην αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης μέσα από εμβληματικά μουσικά έργα και βιντεοπροβολές τα παιδιά θα γνωριστούν με την ορχήστρα και τους μουσικούς, με τον τρόπο που συνθέτει μουσική ένας συνθέτης, αλλά και με τους χώρους του Μεγάρου Μουσικής που δεν είναι προσβάσιμοι στο ευρύ κοινό.

Στο πρόγραμμα θα συμμετέχουν οι ακόλουθοι συντελεστές:

Ουρανία Γκάσιου, εκκλησιαστικό όργανο

Τάσης Χριστογιαννόπουλος, αφηγητής

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Μίλτος Λογιάδης, μουσική διεύθυνση

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ»

Το σχολείο θα είναι κλειστό για το πρόγραμμα «ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ» τις ημέρες αργιών του Πάσχα.

Τη χρονική περίοδο από 20/04/2019 έως και 05/05/2019 στο σχολείο δε θα υλοποιούνται δράσεις αλλά το προαύλιο θα είναι ανοιχτό για παιχνίδι εκτός από τις προαναφερόμενες αργίες.

Ευχόμαστε χαρούμενη Πασχαλιά

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ