45ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ

Σχολικό έτος:2018-2019

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ  ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε σχετικά με τις δραστηριότητες και τη λειτουργία του σχολείου κατά τον μήνα Μάιο:

1. 7 Μαΐου 2019, ημέρα Τρίτη: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ». Το πρόγραμμα υλοποιείται από τις ειδικούς συνεργάτιδες του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Εργάνη» του Δήμου Αθηναίων. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου χωρίς να παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία του ωρολογίου προγράμματος.
  2. 9 Μαΐου 2019, ημέρα Πέμπτη: Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του Σχολείου θα παρακολουθήσουν διάλεξη για την υγιεινή διατροφή. Υπεύθυνοι για την υλοποίηση της διάλεξης είναι ειδικοί διατροφολόγοι του Ινστιτούτου Προληπτικής, Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής, Prolepsis. Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί δωρεάν στο χώρο του σχολείου χωρίς να παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία του ωρολογίου προγράμματος.
  3. 9 Μαΐου 2019, ημέρα Πέμπτη: Οι γονείς του Σχολείου θα παρακολουθήσετε ημερίδα στο πλαίσιο του προγράμματος «Προώθηση της κατανάλωσης φρούτων, λαχανικών και γάλακτος». Η ημερίδα θα έχει ως θέμα: «Υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών με την ενσωμάτωση φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στην διατροφή». Ομιλητές στην ημερίδα θα είναι υπεύθυνοι ειδικοί επιστήμονες (γεωπόνος, διατροφολόγος και παιδίατρος)-συνεργάτες του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.
  4. 13 Μαΐου 2019, ημέρα Δευτέρα: Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου θα παρακολουθήσουν επίδειξη μαγειρικής, κατά την οποία ένας chef θα προετοιμάσει και θα παρουσιάσει γεύματα στους μαθητές και τις μαθήτριες. Η κάθε παρουσίαση θα έχει διάρκεια μία ώρα και τριάντα λεπτά. Η παρουσίαση έχει την έγκριση άδειας εισόδου από το ΥΠΠΕΘ και θα εξασφαλιστεί η ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωσή σας.
  5. 14 Μαΐου 2019, ημέρα Τρίτη: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ». Το πρόγραμμα υλοποιείται από τις ειδικούς συνεργάτιδες του Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Εργάνη» του Δήμου Αθηναίων. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου χωρίς να παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία του ωρολογίου προγράμματος.
  6. 16 Μαΐου 2019, ημέρα Πέμπτη: οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης θα επισκεφθούν το Μουσείο Ακρόπολης και θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα: «Ολύμπια αινίγματα-Αναζητώντας τους θεούς του Ολύμπου στο Μουσείο της Ακρόπολης».
  7. 17 Μαΐου 2019, ημέρα Παρασκευή: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ και Ε2΄ τάξης θα συμμετέχουν στις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στην ΤΕΧΝΟΠΟΛΗ του Δήμου Αθηναίων, στο πλαίσιο ολοκλήρωσης του έργου «Σχολεία για την Προστασία του Κλίματος». Οι εκδηλώσεις αφορούν: «την Πορεία για το κλίμα» και τη βράβευση των παιδιών για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.
  8. 21 Μαΐου 2019, ημέρα Τρίτη: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ». Το πρόγραμμα υλοποιείται από τις ειδικούς συνεργάτιδες του Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Εργάνη» του Δήμου Αθηναίων. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου χωρίς να παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία του ωρολογίου προγράμματος.
  9. 21 Μαΐου 2019, ημέρα Τρίτη: Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων θα παρακολουθήσουν τη θετρική παράσταση με τίτλο: «Ο αλυσοδεμένος ελέφαντας» στο Studio Μαυρομιχάλη, το οποίο βρίσκεται στην οδό Μαυρομιχάλη 134, στη Νεάπολη Εξαρχείων, στο κέντρο της Αθήνας, σε κτήριο που μέχρι το 2008 λειτουργούσε ως τυπογραφείο. Ο αλυσοδεμένος ελέφαντας είναι μία ιστορία του Χόρχε Μπουκάι διασκευασμένη από την βραβευμένη θεατρική ομάδα Τόπι σε μια παράσταση για παιδιά όλων των ηλικιών.
  10. 22 Μαΐου 2019, ημέρα Τετάρτη: Το Σχολείο θα μείνει κλειστό λόγω Τακτικής Γενικής Συνέλευσης του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Η ΑΘΗΝΑ» και Εκλογών για ανάδειξη αντιπροσώπων στην 88η Γ.Σ. της ΔΟΕ.

ΑΠΟ ΤΟN ΣΥΛΛΟΓO ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ