45Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ Α Θ Η Ν Ω Ν

ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΙΟΥΝΙΟ

Αγαπητοί Γονείς,

Σας γνωρίζουμε ότι:

1. 6 Ιουνίου 2019, ημέρα Πέμπτη: οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης θα επισκεφθούν την παραλία ΜΑΡΑΘΩΝΑ και θα συμμετέχουν στην Εκστρατεία «Ας Καθαρίσουμε την Ευρώπη», η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα το διάστημα 3 Μαΐου ? 3 Ιουνίου 2019. Η Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος-HELMEPA, Εθνικός Συντονιστής της Πανευρωπαϊκής Εκστρατείας, προσκάλεσε μαθητές και μαθήτριες, να λάβουν μέρος στη φετινή εξόρμηση και να εκφράσουν με έναν συμβολικό καθαρισμό την ευαισθησία τους για το περιβάλλον, να προβάλουν το σημαντικό πρόβλημα των απορριμμάτων και την ανάγκη πρόληψης της ρύπανσης.
  2. 7 Ιουνίου 2019, ημέρα Παρασκευή: Πραγματοποίηση εκδήλωσης αποχαιρετισμού των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα είναι σύμφωνο με τα ακόλουθα:
  • Χαιρετισμός από τη Διευθύντρια του Σχολείου
  • Προβολή βίντεο με αναμνήσεις των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης
  • Σκέψεις και συναισθήματα
  • Προβολή βίντεο με δράσεις-εκδηλώσεις της ΣΤ΄ τάξης
  • Αποχαιρετιστήριο τραγούδι «Αποχαιρετισμός του Σχολείου»
  • Απονομή αναμνηστικών από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων
  • Λήξη εκδήλωση με το τραγούδι: «Στα ίδια μέρη θα ξαναβρεθούμε?»

Η εκδήλωση θα γίνει στον χώρο του Σχολείου παρουσία μαθητών και γονέων της ΣΤ΄ τάξης.

1. 13 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019, ημέρα Πέμπτη: Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου θα επισκεφθούν το ορεινό καταφύγιο «ΦΛΑΜΠΟΥΡΙ» στην Πάρνηθα-ΑΧΑΡΝΕΣ με τον ορειβατικό σύλλογο Αχαρνών.

Στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης είναι:

1)Περιβαλλοντική παρουσίαση για το Δρυμό της Πάρνηθας με προβολή φωτογραφιών και συζήτηση θεμάτων που αφορούν χλωρίδα, πανίδα, πηγές κλπ, αλλά και τις εναλλακτικές πηγές ενέργειας (το Φλαμπούρι ηλεκτροδοτείται από φωτοβολταϊκά και θερμαίνεται από ενεργειακό τζάκι).

2)Παιχνίδια δράσης και δεξιοτήτων στη φύση όπου τα παιδιά μέσα από τη διασκέδαση θα αναπτύξουν έννοιες όπως, ομαδικό πνεύμα, συνεργασία, αυτοπεποίθηση, επιμονή, εμπιστοσύνη και άμιλλα.

Το πρόγραμμα της επίσκεψης έχει ως ακολούθως.

Η μετάβαση και η επιστροφή των μαθητών/τριών από και προς το σχολείο θα πραγματοποιηθεί με μισθωμένο λεωφορείο. Χρονική διάρκεια επίσκεψης ~3:00? ώρες.

Ώρα αναχώρησης ορίζεται η 8.30΄ το πρωί.

Ώρα επιστροφής ορίζεται η 13.15΄το μεσημέρι.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί κατά τις ώρες λειτουργίας του πρωινού προγράμματος. Το απογευματινό-ολοήμερο πρόγραμμα του Σχολείου θα λειτουργήσει κανονικά.

1. 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019, ημέρα Παρασκευή: Επίδοση Τίτλων Προόδου και Σπουδών.

Ορίζεται ως ώρα επίδοσης Τίτλων η 9.30΄ το πρωί.

Εσωτερικό πρωτάθλημα

4-12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019, ημέρες λειτουργίας του Σχολείου: Εσωτερικό Πρωτάθλημα. Το πρόγραμμα έχει ως ακολούθως:

Τρίτη 4 Ιουνίου 2019

1η + 2η ώρα ? Ε1 # Ε2, Διαγωνισμός σουτ στην Καλαθοσφαίριση

(κάθε τμήμα χωρίζεται σε ομάδες των 4 παικτών -2 παίκτες για κάθε καλάθι - και σουτάρουν για 2΄ ).

3η + 4η ώρα ? ΣΤ1 # ΣΤ2, Αγώνας Καλαθοσφαίρισης(κάθε τμήμα χωρίζεται σε ομάδες των 4 ατόμων)

Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019

1η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας ΣΤ1

2η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας Δ΄

3η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας Γ΄

4η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας Β΄

Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019

3η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας Α΄

Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019

3η ώρα ? Γ΄# Δ΄, Φιλικός Αγώνας Ποδοσφαίρου

Δευτέρα 10 Ιουνίου 2019

1η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας Ε2

2η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας Ε1

6η ώρα ? Αγώνες Ταχύτητας ΣΤ2

Τρίτη 11 Ιουνίου 2019

1η + 2η ώρα ? ΣΤ1 # ΣΤ2, Αγώνας Ποδοσφαίρου

Τετάρτη 12 Ιουνίου 2019

1η + 2η ώρα ? ΣΤ1 # ΣΤ2, Αγώνας Χειροσφαίρισης (Διαιτητής ο Παραολυμπιονίκης Θανάσης Τσιβιλής)

4η ώρα ? Απονομές κυπέλων και διπλωμάτων

Το εσωτερικό πρωτάθλημα θα γίνει σε ώρες λειτουργίας του πρωινού προγράμματος του Σχολείου.

Πώς να προστατεύσετε τα παιδιά σας από τον ήλιο.

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας δώσουμε κάποιες συμβουλές σχετικά με το θέμα:

1. Όταν παίζουν ή γυμνάζονται τα παιδιά στην αυλή του σχολείου, τότε βάλτε τους κάποιο αντηλιακό. Οι υπεριώδεις ακτινοβολίες περνούν ακόμη και τα σύννεφα γι? αυτό χρειάζονται προστασία και τις συννεφιασμένες μέρες. Αυτό που πρέπει να προσέχετε, όταν αγοράζετε αντηλιακή κρέμα είναι ο δείκτης προστασίας. Πρέπει απαραίτητα ο δείκτης προστασίας να είναι μεγαλύτερος του 15. Επίσης, πρέπει να επιλέξετε αντηλιακή κρέμα, στην οποία να αναγράφεται ότι προστατεύει από τις υπεριώδεις ακτινοβολίες A, B (UVA, UVB). Τοποθετείστε την κρέμα 30 λεπτά πριν την έκθεση στον ήλιο. Μην ξεχάσετε να αλείψετε τα χείλη, τα χέρια και τα αυτιά.
  2. Φορέστε ελαφρά ρούχα στα παιδιά σας και σιγουρευτείτε ότι δεν τα διαπερνά η ηλιακή ακτινοβολία. Τοποθετείστε το χέρι σας κάτω από το ρούχο, αν δεν το βλέπετε, τότε το ρούχο είναι ικανό να απορροφήσει την ηλιακή ακτινοβολία.
  3. Επιλέξτε ελαφριά καπέλα (τα βαμβακερά είναι ιδανικά) με πλατύ γείσο, για να σκιάζουν το πρόσωπο, τα αυτιά και το σβέρκο. Να θυμάστε ότι οι μπαντάνες και τα μαντήλια δεν εξασφαλίζουν προστασία από τον ήλιο στα κοριτσάκια, αφού το προσωπάκι τους μένει εκτεθειμένο. Είναι χρήσιμο να υπάρχουν στο καπέλο λάστιχα ή κορδόνια, για να στερεώνονται πιο σταθερά στο κεφάλι και να μη φεύγουν με τον αέρα, αν και πολλά παιδιά αντιπαθούν αυτόν τον περιορισμό.
  4. Προσοχή στα φάρμακα που αυξάνουν την ευαισθησία του δέρματος στον ήλιο. Αν το παιδί σας παίρνει φάρμακα, τότε συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και αν ανήκουν στην πιο πάνω κατηγορία να αποφύγετε όσο το δυνατό τον ήλιο και να ενημερώσετε το σχολείο.

Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι!!!!!

Από το Σχολείο