45ο ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΑΘΗΝΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2019-2020

Αγαπητοί γονείς,

Με τον όρο "σχολικός κανονισμός" εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου. Οι συνθήκες αυτές πρέπει να αποβλέπουν στη διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος το οποίο θα εξασφαλίζει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας, χωρίς εντάσεις και συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, με ανοχή και αναγνώριση. (πηγή:http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/body.htm)

Σύμφωνα με τα ανωτέρω και έχοντας υπόψη:

• τους όρους λειτουργίας του Δημοτικού Σχολείου σύμφωνα με τα άρθρα και τις διατάξεις του Π.Δ. 79/2017
  • την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με αριθμ. πρωτ. 136712/Δ1/05-09-2019 περί λειτουργίας Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2019-2020
  • την Απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του 45ου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών (Πράξη 3η/10.09.2019)

και με σκοπό:

• να διαφυλάσσεται η ασφάλεια των μαθητών/τριών και να αποτρέπεται η αναίτια είσοδος και έξοδος αυτών από τον προαύλιο χώρο του σχολείου,
  • καθώς και η είσοδος ατόμων που ουδεμία σχέση έχουν με τη λειτουργία του,

«Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 45ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ»,

για το σχολικό έτος 2019-2020, διαμορφώνεται ως ακολούθως:

• Η θύρα της εισόδου-εξόδου στο χώρο του σχολείου παραμένει κλειστή κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του.
  • Η αποχώρηση των μαθητών/τριών πραγματοποιείται με τη λήξη του διδακτικού ωραρίου της τάξης. Οι γονείς ή συνοδοί προσέρχονται έγκαιρα (13.15΄ ή 15.00΄ ή 16.00΄) για την αποχώρηση των παιδιών τους από το σχολείο.
  • Αποχώρηση μαθητή/τριας από το σχολείο πριν τη λήξη του διδακτικού ωραρίου γίνεται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και εφόσον έχουν ληφθεί τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια του/της μέσω ενημέρωσης και σύμφωνης γνώμης των γονέων ή κηδεμόνων. Στην περίπτωση αυτή οι μαθητές/τριες αποχωρούν με τη συνοδεία του γονέα ή προσώπου που έχουν υποδείξει σχετικά.
  •  Το καθημερινό ημερήσιο σχολικό πρόγραμμα αρχίζει στις 08.15΄ με την προσέλευση των μαθητών/τριών στο χώρο του.
  • Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί υποδέχονται τους μαθητές/τις μαθήτριες στην είσοδο του σχολείου και οι γονείς-συνοδοί αποχωρούν.
  • Κατά τη διάρκεια του χρόνου της προσέλευσης των μαθητών/τριών (08.00΄-08.15΄) δεν παρευρίσκεται χωρίς άδεια του εφημερεύοντος εκπαιδευτικού ή της Διευθύντριας στο χώρο του σχολείου ουδείς άλλος εκτός των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών.
  • Στις 8.15΄, μετά το ηχητικό σήμα (κουδούνι), κλείνει η είσοδος και οι μαθητές/τριες συγκεντρώνονται κατά τάξεις στον προκαθορισμένο χώρο του προαυλίου.
  • Εάν κάποιοι μαθητές και κάποιες μαθήτριες αργήσουν και προσέλθουν στο σχολείο μετά τις 8.15΄ έρχονται στο πρώτο (1ο) διάλειμμα, στις 9.40΄.
  • Οι μαθητές και οι μαθήτριες δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου και κατά τις εκπαιδευτικές επισκέψεις
  • Οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους εκτός από κινητά τηλέφωνα και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή ή παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου εντός του σχολικού χώρου και κατά τις εκπαιδευτικές επισκέψεις.
  • Το ηλεκτρονικό ρολόι στο χέρι των παιδιών, το οποίο δύναται να χρησιμοποιηθεί και ως μέσο καταγραφής ήχου και εικόνας, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο χώρο του Σχολείου.
  • Οι εκπαιδευτικοί δεν υποχρεούνται να έχουν τις απαραίτητες ιατρικές ή φαρμακευτικές γνώσεις, ώστε να συνεισφέρουν με εξειδικευμένες πράξεις (χορήγηση φαρμάκου από το στόμα, ή σε ενέσιμη μορφή) σε ειδικού τύπου ασθένειες των μαθητών/τριών (εφηβικός ζαχαρώδης διαβήτης, επιληπτικές κρίσεις κ.ά.) αλλά και σε εποχικές ιώσεις. Σε περιπτώσεις που απαιτείται φαρμακευτική αγωγή, οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών, οφείλουν να αιτούνται την άδεια της Διευθύντριας του Σχολείου προκειμένου να εισέρχονται οι ίδιοι, ή άλλο πρόσωπο το οποίο θα υποδείξουν σχετικά, στο χώρο του σχολείου, ώστε να τη χορηγήσουν Σε περίπτωση εκπαιδευτικών επισκέψεων οι μαθητές/τριες με ειδικό τύπο ασθενειών θα συνοδεύονται από γονέα ή πρόσωπο που θα υποδείξουν οι γονείς.
  • Οι γονείς οφείλουν να συνεννοούνται και να ενημερώνουν έγκαιρα (τουλάχιστον δύο (2) ημέρες πριν) με τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων πριν φέρουν στο σχολείο οτιδήποτε αφορά την ονομαστική ή γενέθλιο γιορτή του παιδιού τους. Επιπλέον, η λήψη φωτογραφιών δεν επιτρέπεται τη συγκεκριμένη ώρα.
  • Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η φωτογράφιση ή βιντεοσκόπηση από γονείς: εορτών, εκδηλώσεων ή άλλων δράσεων εντός του σχολείου, που λαμβάνεται για προσωπική χρήση, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ η αναδημοσίευση σε οποιοδήποτε έντυπο ή ηλεκτρονικό μέσο ανάρτησης υλικού.
  • Στις υπεύθυνες δηλώσεις Συνοδών, αναγράφονται τα ονόματα των ατόμων-συνοδών κατά την αποχώρηση των μαθητών/τριών και μόνο αυτοί μπορούν να παραλάβουν τους μαθητές. Σε περίπτωση αλλαγής προσώπου-συνοδού, ο οποίος δεν αναγράφεται στη ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, παρακαλούμε να μας ενημερώνετε εγγράφως και όχι προφορικά ή τηλεφωνικά.

Από το Σχολείο