45ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ-

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι, το πρόγραμμα Εκκλησιασμού μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών κατά το Σχολικό Έτος 2019-2020 διαμορφώνεται ως ακολούθως:

• 2 Οκτωβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη, παραμονή εορτής Διονυσίου Αρεοπαγίτου-πολιούχου Αγίου της πόλεως των Αθηνών: Eκκλησιασμός του Σχολείου, στον Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα λειτουργιών του ανωτέρω Ιερού Ναού. Ο εκκλησιασμός θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δίωρο λειτουργίας του σχολείου. Όσα παιδιά επιθυμούν μπορούν να κοινωνήσουν.

• 23 Δεκεμβρίου 2019, ημέρα Δευτέρα, παραμονή Χριστουγέννων: Eκκλησιασμός του Σχολείου, στον Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα λειτουργιών του ανωτέρω Ιερού Ναού. Ο εκκλησιασμός θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δίωρο λειτουργίας του σχολείου. Όσα παιδιά επιθυμούν μπορούν να κοινωνήσουν.

• 28 Ιανουαρίου 2020, ημέρα Τρίτη, παραμονή της εορτής των Τριών Ιεραρχών: Eκκλησιασμός του Σχολείου, στον Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα λειτουργιών του ανωτέρω Ιερού Ναού. Ο εκκλησιασμός θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δίωρο λειτουργίας του σχολείου. Όσα παιδιά επιθυμούν μπορούν να κοινωνήσουν.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες θα παρακολουθήσουν στο χώρο  εκδηλώσεων του Ιερού Ναού Αγίου Αθανασίου το ιερό δράμα για θέατρο σκιών και λαϊκή ορχήστρα, με τίτλο: «ΦΙΛΟΘΕΗ-η αρχοντοπούλα των Αθηνών». Η παράσταση θα δοθεί από την ομάδα «ΟΘΟΝΙΟΝ», είναι μία επιστημονική και καλλιτεχνική ομάδα με έδρα την Αθήνα που πιστεύει στην αξία των παραδοσιακών σκηνικών πρακτικών και στο πνευματικό όφελος που μπορούν να αποφέρουν στο ευρύ κοινό. Βασικός στόχος της ομάδας είναι η γνωριμία με τον θαυμαστό κόσμο του θεάτρου σκιών μέσα από τη δημιουργία, ανασύσταση και αναστήλωση κειμένων και παραστάσεων.

• 10 Απριλίου 2020, ημέρα Παρασκευή, παραμονή ΠΑΣΧΑ: Eκκλησιασμός του Σχολείου, στον Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα λειτουργιών του ανωτέρω Ιερού Ναού. Ο εκκλησιασμός θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δίωρο λειτουργίας του σχολείου. Όσα παιδιά επιθυμούν μπορούν να κοινωνήσουν.

Σας ενημερώνουμε επιπλέον ότι, εάν υπάρξει αλλαγή σε κάποια από τις ανωτέρω ημερομηνίες θα ενημερωθείτε έγκαιρα με νέα επιστολή.

ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ