45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ-ΨΕΙΡΕΣ

Αγαπητοί γονείς, παρακαλούμε αφού διαβάσετε το ενημερωτικό έντυπο, να κάνετε άμεσα έλεγχο στα παιδιά σας και να προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες (αντιμετώπισης ή/και πρόληψης)

Η μόλυνση του τριχωτού της κεφαλής με ψείρες είναι συνηθισμένο γεγονός στα παιδιά σχολικής ηλικίας.· Δεν αποτελεί ένδειξη κακής υγιεινής.· Οι ψείρες δεν επηρεάζονται από το μήκος της τρίχας, το συχνό λούσιμο ή το χτένισμα.· Οι ψείρες δεν θέτουν σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού και δεν είναι υπεύθυνες για τη διασπορά νοσημάτων.

Οι ψείρες δεν έχουν φτερά. Δεν πετούν ή πηδούν. Η μετάδοση από άνθρωπο σε άνθρωπο (και όχι από ζώα) γίνεται με άμεση επαφή με τα μαλλιά προσβεβλημένων ατόμων ή πιθανό έμμεσα με επαφή με τα προσωπικά τους αντικείμενα όπως κτένες, βούρτσες, καπέλα, ρούχα ή μαξιλάρια.

Το ώριμο θηλυκό, 1-2 ημέρες μετά τη γονιμοποίηση, γεννά ωάρια, που προσκολλώνται στερεά στις τρίχες, μέχρι 1 χιλιοστό από το δέρμα, δεδομένου ότι η θερμοκρασία του σώματος είναι απαραίτητη για την επώασή τους. Κυρίως προτιμάται η περιοχή πίσω από τα αυτιά και τη βάση του κρανίου. Η περίοδος επώασης από το στάδιο της κόνιδας μέχρι την εκκόλαψη των πρώτων νυμφών είναι 6-10 ημέρες. Οι ώριμες ψείρες, ικανές για αναπαραγωγή εμφανίζονται 1-2 εβδομάδες αργότερα. Ο χρόνος ζωής της είναι 1-3 μήνες και στη διάρκεια αυτή εναποθέτει περίπου 300 ωάρια. Η ώριμη ψείρα έχει μήκος 1-3 χιλιοστά και γκριζωπό χρώμα. Τρέφεται κάθε 3-6 ώρες, ρουφώντας αίμα από το ανθρώπινο κεφάλι, ελευθερώνοντας ταυτόχρονα τοξίνες στο δέρμα που, όταν ευαισθητοποιούν το άτομο, προκαλούν έντονη φαγούρα και επιμολύνσεις από το ξύσιμο.Η ψείρα της κεφαλής μπορεί να επιβιώσει 1-2 ημέρες μακριά από το τριχωτό της κεφαλής και τα αυγά της δεν μπορούν να εκκολαφθούν σε θερμοκρασίες μικρότερες από αυτές που αναπτύσσονται κοντά στο τριχωτό της κεφαλής.

Ο ευκολότερος τρόπος για να εντοπίσετε ψείρες είναι να ελέγχετε τακτικά τα μαλλιά του παιδιού σας με το ειδικό χτενάκι.· Ελέγξτε για ενήλικες ψείρες, κόνιδες και μικρές κόκκινες κηλίδες στο τριχωτό της κεφαλής, οι οποίες προξενούνται από τα τσιμπήματα ? προσοχή κυρίως στις ρίζες των μαλλιών, στον αυχένα και πίσω από τα αυτιά.·Τα αυγά, οι κόνιδες και οι ψείρες μπορούν να φανούν με γυμνό μάτι. Θα μπορούσε όμως να χρησιμοποιηθεί μεγεθυντικός φακός.

Για την αντιμετώπιση της μόλυνσης από ψείρες (φθειρίασης) χρησιμοποιούνται τοπικά αντιφθειρικά σκευάσματα με τη μορφή λοσιόν, σαμπουάν ή κρέμας.·Τα αντιφθειρικά αυτά εφαρμόζονται στα μαλλιά για 5-10 λεπτά ή τα σκευάσματα που έχουν λοσιόν, για μερικές ώρες και η θεραπεία επαναλαμβάνεται μετά από 7-10 ημέρες. Σημειώνεται ότι η δραστική ουσία παραμένει στα μαλλιά και ασκεί δράση έως και δύο εβδομάδες μετά την εφαρμογή τους. Αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία για την αποτελεσματικότητα της θεραπείας.·

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το ξίδι, τα conditioners και ο ζεστός αέρας του σεσουάρ αδρανοποιούν το αντιφθειρικό που παραμένει στην τρίχα και για αυτό δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται μετά τη θεραπεία. Οι νεκρές κόνιδες που εξακολουθούν να παραμένουν προσκολλημένες στις τρίχες, απομακρύνονται με το ειδικό κτενάκι και διάλυμα ξιδιού πριν την επανάληψη της θεραπείας και όχι αμέσως μετά την πρώτη θεραπεία

Οι χτένες και οι βούρτσες, τα σεντόνια ή τα ρούχα μπορούν να πλυθούν με ζεστό νερό. Η θερμοκρασία άνω των 60οC για πέντε λεπτά είναι αρκετή για να φονεύσει τις ψείρες και τα αυγά τους, στα διάφορα αντικείμενα.·

Δεδομένου ότι η ώριμη ψείρα επιβιώνει μακριά από τον άνθρωπο 1-2 ημέρες, τα δε ωάρια εκκολάπτονται σε 6-10 ημέρες, τα λούτρινα παιχνίδια που κοιμάται μαζί τους το παιδί ή άλλα μολυσμένα αντικείμενα, πρέπει να πλένονται και να απομονώνονται σε πλαστική σακούλα για 10-12 ημέρες. Η θεραπεία των κατοικίδιων, όπως γάτας ή σκύλου δεν συνιστάται.

Μεγάλη σημασία για την αντιμετώπιση της φθειρίασης έχει η πρόληψη και η αποφυγή νέας μόλυνσης. Τονίζεται ότι τα παιδιά πρέπει να αποφεύγουν την άμεση επαφή των μαλλιών τους με τα μαλλιά των άλλων παιδιών καθώς επίσης και να μοιράζονται χτενάκια, βούρτσες και άλλα παρόμοια αντικείμενα. Όταν ένα παιδί βρεθεί με ψείρες θα πρέπει να εξεταστούν τα μέλη του οικογενειακού περιβάλλοντος, καθώς και όλα τα άτομα τα οποία ήλθαν σε στενή επαφή με το παιδί και να ακολουθήσουν θεραπεία.· Κανένα νόημα δεν έχουν απολυμάνσεις του περιβάλλοντος με εντομοκτόνα δεδομένου ότι η ψείρα δύσκολα επιβιώνει μακριά από την κεφαλή και επιπλέον η δραστική ουσία των εντομοκτόνων μπορεί να προκαλέσει ανεπιθύμητες ενέργειες.· Οι προληπτικές λοσιόν σε μορφή σπρέυ μπορούν να προσφέρουν προστασία από την εξάπλωση των ψειρών για μεγάλο χρονικό διάστημα. ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟ/ΤΗ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ ΣΑΣ.

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία