45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:2019-2020

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ

Οδηγίες προς τους γονείς προκειμένου να αποφευχθεί η εξάπλωση είτε του ιού της γρίπης είτε μεταδιδόμενων νοσημάτων μεταξύ των μαθητών/τριών του σχολείου μας.

Πρώτον, τα παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης παραμένουν στο σπίτι όσες μέρες είναι εμπύρετα και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρηση του πυρετού.

Δεύτερον, παιδιά που νοσούν από κάποιο μεταδιδόμενο νόσημα παραμένουν στο σπίτι τους καθ? όλη τη διάρκεια της θεραπευτικής αγωγής τους, σε συνεννόηση πάντα με τον γιατρό που τα παρακολουθεί.

Τρίτον, συμπτώματα όπως:

1. Πονοκέφαλος

2. Τάση προς έμετο

3. Καταρροή και βήχας

4. Διάρροιες

συνιστούν παραμονή των παιδιών στο σπίτι για παρακολούθηση, πρόληψη και αποφυγή μετάδοσης του οποιουδήποτε ιού ή νοσήματος.

Συνεπώς : Σκέφτεστε και ενεργείτε με γνώμονα το καλό της υγείας του παιδιού σας και του σχολικού συνόλου.

ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ