45ο ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2016 ξεκινά η λειτουργία του ολοήμερου προγράμματος για τις Α΄ και Γ΄ τάξεις.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων αυτών θα παραμένουν στο σχολείο έως τις 15.00΄ τις ημέρες από Δευτέρα έως και Πέμπτη. Την Παρασκευή οι μαθητές/μαθήτριες της Α΄ τάξης θα αποχωρούν από το σχολείο στις 14.00΄ ενώ οι μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ τάξης θα αποχωρούν στις 15.00΄. Επίσης, οι γονείς όλων των παιδιών του ολοήμερου, που έχουν δηλώσει την πρόωρη υποδοχή 7.00΄-8.00΄ για τα παιδιά τους, μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο από τις 7.00΄-7.15΄.
Ως προς τη σίτιση των παιδιών, σας πληροφορούμε για τα ακόλουθα:

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, από τις 13.15΄ έως 14.00΄ οι μαθητές/τριες σιτίζονται στο χώρο του σχολείου. Για το σκοπό αυτό θα πρέπει να έχουν σε ξεχωριστή τσάντα ένα τάπερ με φαγητό, κατάλληλο για φούρνο μικροκυμάτων, για να ζεσταίνεται. Στο σκεύος αυτό να αναγράφεται ευκρινώς στο επάνω μέρος το ονοματεπώνυμο του μαθητή/τριας καθώς και η τάξη του/της. Αν επιθυμείτε, μπορείτε να έχετε σαλάτα σε ξεχωριστό σκεύος. Στην τσάντα επίσης, να υπάρχει μία πετσέτα-σουπλά και το ανάλογο κουτάλι ή πηρούνι.

Κατά την πρωινή προσέλευση στο σχολείο, τα παιδιά αφήνουν στο ψυγείο, που βρίσκεται στην είσοδο των γραφείων, το σκεύος με το φαγητό ή οτιδήποτε άλλο χρήζει ψύξης.

Η τσάντα με τα λοιπά είδη μεταφέρεται από το/τη μαθητή/τρια στην τάξη του/της. Παρακαλούμε επίσης, για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, να τηρούνται οι προκαθορισμένες ώρες αποχώρησης των παιδιών.

Διευκρινίζουμε ότι δεν υφίσταται στην παρούσα φάση οποιαδήποτε δυνατότητα επέκτασης του χρονικού ορίου παραμονής του μαθητή/της μαθήτριας στο σχολείο πέραν αυτής που αναφέρεται στην αρχή της επιστολής.

Από το σχολείο