Την Τετάρτη 21/9/2016 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του 45ου Δημοτικού Σχολείου η πρώτη ετήσια συνάντηση του συλλόγου διδασκόντων με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας, προς ενημέρωση των τελευταίων πάνω σε θέματα που αφορούν τη σχολική μας μονάδα.

Πιο συγκεκριμένα, η διευθύντρια του σχολείου, παίρνοντας το λόγο, ενημέρωσε τους γονείς για θέματα λειτουργίας του σχολείου, όπως το προσωρινό των ωρολογίων προγραμμάτων που συντάσσονται, καθώς και την υπολειτουργία της απογευματινής ζώνης λόγω έλλειψης διδακτικού προσωπικού, σε μαθήματα ειδικοτήτων.

Εν συνεχεία, παρουσίασε το υπάρχον διδακτικό προσωπικό και πέρασε σε θέματα δράσεων που τρέχουν προς όφελος του σχολείου, όπως η αναμόρφωση του προαύλιου χώρου, και ο τεχνολογικός εξοπλισμός του, με τη βοήθεια του δήμου και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Στο σημείο αυτό τονίστηκε η ανάγκη για περαιτέρω εξοπλισμό της κάθε αίθουσας, αλλά και η ανάγκη δημιουργίας εργαστηρίου Η/Υ, όπου θα φιλοξενείται το μάθημα της Πληροφορικής.

Κατόπιν, έγινε αναφορά στη συμμετοχή της σχολικής μονάδας στο πρόγραμμα των «Ανοιχτών Σχολείων», αλλά και τις δραστηριότητες που θα λαμβάνουν χώρα σε αυτό μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου, ώστε ανοίγοντας τις πόρτες του στη γειτονιά να μετατραπεί σε έναν δημιουργικό, κοινωνικό πυρήνα της περιοχής.

Το λόγο στη συνέχεια πήρε η πρόεδρος του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, η οποία μετά από μια σύντομη ενημέρωση των παρευρισκομένων για τρέχοντα θέματα λειτουργίας του εν λόγω συλλόγου, έκανε έκκληση προς τους γονείς για την συνδρομή τους, είτε οικονομική  είτε όποιας άλλης μορφής εξυπηρετεί την κάλυψη των βασικών αναγκών του σχολείου μας, δίνοντας μια υπόσχεση για γενικότερη στήριξη και συνεργασία των δυο συλλόγων (διδασκόντων και γονέων) για την ευμάρεια και το καλό των μικρών μας μαθητών/τριών.

Τέλος, έγινε μια σύντομη ενημέρωση από τη διδάσκουσα Φυσικής Αγωγής για το μάθημα της κολύμβησης των μαθητών/τριών της Γ? τάξης, και ακολούθησαν διευκρινιστικές ερωτήσεις των γονέων προς τη διεύθυνση του σχολείου μας, ολοκληρώνοντας με επιτυχία την πρώτη αυτή συνάντηση για το σχολικό έτος 2016-2017.